Postępowanie administracyjne - wykład 7

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postępowanie administracyjne - wykład 7 - strona 1 Postępowanie administracyjne - wykład 7 - strona 2 Postępowanie administracyjne - wykład 7 - strona 3

Fragment notatki:

Zawieszenie postępowania administracyjnego Wystąpienie czy ujawnienie w toku postępowania pewnych okoliczności lub zdarzeń może spowodować to, że postępowanie nie może toczyć się dalej. Następuje wówczas albo zawieszenie albo umorzenie postępowania w zależności od okoliczności. K.p.a. wyróżnia zawieszenie postępowania obligatoryjne i fakultatywne. Organ administracji państwowej zawiesza postępowanie z urzędu (zawieszenie obligatoryjne tzn. organ jest zobowiązany to uczynić): w razie śmierci strony lub jednej ze stron, jeżeli wezwanie spadkobierców zmarłej strony do udziału w postępowaniu nie jest możliwe i nie zachodzą okoliczności wskazane w art. 30 § 5 (przepis ten ustala że w sprawach dotyczących spadków nie objętych jako strony działają osoby sprawujące zarząd majątkiem masy spadkowej, a w ich braku - kurator wyznaczony przez sąd na wniosek organu administracji państwowej), a nadto jeżeli postępowanie nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe (instytucja umorzenia postępowania - patrz niżej Rozdział I pkt. 15) w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony,
w razie utraty przez stronę lub przez jej przedstawiciela ustawowego zdolności do czynności prawnych, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadni
enia wstępnego (kwestii prejudycjalnej) przez inny organ lub sąd (patrz niżej).
Szczególny charakter posiada zawieszenie postępowania z powodu wystąpienia przesłanki określonej w pkt. d). Zagadnienie wstępne, zwane też zagadnieniem prejudycjalnym lub kwestią prejudycjalną jest to pewna sprawa, której nie może co do zasady rozstrzygnąć organ prowadzący postępowanie, gdyż jej rozstrzygnięcie leży w kompetencjach innego organu lub nawet sądu. Sprawa ta ma jednak ogromne znaczenia dla prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy będącej przedmiotem postępowania zawieszonego. Od jej wyniku bowiem zależy wynik sprawy głównej. Tak więc nie można przejść nad tym, że sprawa ta nie została rozstrzygnięta do porządku dziennego, ale należy uruchomić pewną procedurę, która pozwoli na jej wyjaśnienie i jednocześnie podjęcie postępowania zawieszonego. Należy w tym miejscu zauważyć, że w sprawach zobowiązań podatkowych wystąpienie zagadnienia wstępnego jest jedyną przesłanką zawieszenia tego postępowania - zob. art. 166 k.p.a. Organ administracji, który zawiesił postępowanie z tej przyczyny (wystąpienie zagadnienia wstępnego) winien wystąpić do właściwego organu lub sądu o rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego albo wezwać stronę do wystąpienia o to w oznaczonym terminie, chyba że strona wykaże, że już zwróciła się w tej sprawie do właściwego organu lub sądu. Organ może jednak mimo że nie jest właściwy rozstrzygnąć zagadnienie wstępne we własnym zakresie:

(…)

… kończy sprawę w danej instancji nie rozstrzygając jej merytorycznie. Przybiera ono formę decyzji administracyjnej, na którą przysługuje odwołanie do organu wyższego stopnia (patrz Rozdział I, pkt. 3 i 18 i 19). Gdy wydana w postępowaniu odwoławczym decyzja administracyjna okaże się nie satysfakcjonująca dla strony, gdyż w jej mniemaniu narusza ona prawo, k.p.a. daje jej możliwość wniesienia skargi…
… z interesem społecznym, gdy strona nie wniesie wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania w terminie trzech lat od daty jego zawieszenia w okolicznościach wskazanych w art. 98 k.p.a.(patrz rozdział I pkt. 14 - Zawieszenia postępowania).
K.p.a. przewiduje również instytucję umorzenia postępowania odwoławczego na skutek wycofania odwołania przez stronę. (art. 137 k.p.a.). 16. Decyzja administracyjna Zasadą…
… - w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 16, poz. 95 ze zm.), samorządowego kolegium odwoławczego - ustawie z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. Nr 122, poz. 593). Co do zasady decyzja organu I instancji nie podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, wniesienie odwołania zaś wstrzymuje wykonanie decyzji. Zasada…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz