Postępowanie administracyjne - spoczywanie procesu

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postępowanie administracyjne - spoczywanie procesu - strona 1

Fragment notatki:

Spoczywanie procesu ( zależne od woli stron- wskutek np. bezczynności stron )(patrz wyżej- przedstawione podziały nie są rozłączne) (UWAGA: zróżnicowany skutek postanowienia: W przypadkach zawieszenia obligatoryjnego wymienionych w art. 124 § 1 pkt 1 i 4- patrz wyżej odpowiednie podpunkty- zawieszenie ma skutek od dnia zdarzeń je powodujących, w pozostałych przypadkach od dnia postanowienia. W razie zawieszenia postanowienia na zgody wniosek stron, lub niemożności nadania sprawie dalszego biegu- to ostatnie art. 125 § 1 pkt 3- patrz wyżej- to zawieszenie wstrzymuje tylko bieg terminów sądowych, ale nie wstrzymuje biegu terminów ustawowych. W wszystkich innych przypadkach zawieszenia żadne terminy nie biegną)
Podczas zawieszenia postępowania:
Sąd- nie podejmuje żadnych dalszych działań za wyjątkiem: 1) mających na celu podjęcie postępowania lub 2) wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu/czynności organu
Strony- Czynności ich wywołują skutki dopiero po podjęciu postępowania, (chyba że dotyczą kwestii wskazanych w podpunkcie a.- 1) i 2))
[ Podjęcie postępowania zawieszonego może nastąpić:
Z mocy prawa- nastąpi, gdy ustaną przyczyny określone w art. 123 p.p.s.a (patrz wyżej- to o sile wyższej)
Z urzędu- gdy ustaną przyczyny zawieszenia z urzędu- art. 124 § 1 i art. 125 § 1 p.p.s.a (patrz wyżej)
Na wniosek- wystarczy wniosek tylko jednej strony, z tym że nie może ono jednak nastąpić wcześniej, niż 3 miesiące od zawieszenia postępowania . W przypadku zaś przyczyny z art. 125 § 1 pkt. 3 p.p.s.a (patrz wyżej)- sąd umorzy postępowanie zawieszone na wniosek strony jeżeli wniosek o jego podjęcie nie zostanie zgłoszony w ciągu 3 lat od daty postanowienia o zawieszeniu. Gdy stwierdzony zostanie brak jest następcy prawnego strony, która utraciła zdolność sądową sąd też umorzy postępowanie, a w każdym przypadku po upływie 3 lat od zawieszenia z tej przyczyny.
(umorzenie zawieszonego postępowania przed NSA powoduje uprawomocnienie się orzeczenia WSA)
(o podjęciu postępowania zawieszonego też rozstrzyga się postanowieniem, można na posiedzeniu niejawnym. Jeśli wydaje je WSA, służy zażalenie do NSA)]
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz