To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
. Zawieszenie postępowania (art. 97 - 103 k.p.a.) Postępowanie nie zawsze kończy się wydaniem decyzji (co do istoty sprawy-merytorycznej) bądź zawarciem ugody administracyjnej . Występują okoliczności , które powodują, że dalszy bieg sprawy jest niemożliwy lub niecelowy dopóki nie nastąpi dalsze wydarzenie umożliwiające kontynuowanie postępowania. Wystąpienie przeszkody zawieszenie bądź umorzenie postępowania Przyczyny zawieszenia postępowania
1) obligatoryjne 2) fakultatywne Ad1. - art.97 k.p.a .
śmierć strony lub jednej ze stron , jeżeli wezwanie spadkobierców zmarłej strony do udziału w postępowaniu nie jest możliwe i nie zachodzą okoliczności z art. 30§ 5 tj. przy spadku, nie działają(jako str.) osoby sprawujące zarząd majątkiem
przy ich braku jeżeli nie działa kurator (Sąd na wniosek org.)
umorzenie - jeżeli spr. dotyczy osobistych praw lub obowiązków zmarłej osoby a postępowanie nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe na podstawie art.
105,
śmierć przedstawiciela ustawowego strony, utrata przez stronę lub przez jej ust. przedstawiciela zdl. do czn. pr, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozpatrzenia zagadnienia wstępnego przez organ lub Sąd (zagadnienie wstępne: np. czy str. jest obywatelem Polski)
Kiedy ustąpią przyczyny uzasadniające zawieszenie postępowania, organ adm. pub. podejmie postępowanie z urzędu lub na żądanie stron. Organ , który z przyczyn 1-3(przyczyny oblig.) zawiesił postępowanie wszczęte z urzędu jest zobowiązany podjąć kroki w celu usunięcia przeszkody do dalszego prowadzenia postep. Tak samo powinien postąpić organ w razie zawieszenia z tej samej przyczyny postęp. wszczętego na żądanie stron , jeżeli interes społeczny przemawia za załatwieniem sprawy ( art.99)
Gdy postępowanie zostało zawieszone z powodu konieczności uprzedniego rozstrzygnięcia zagad. wstępnego organ winien:
wystąpić równocześnie do właściwego organu albo do Sądu o rozstrzygnięcie tegoż zagadnienia albo wezwać stronę do wystąpienia o to w wyznaczonym terminie, chyba że str . wykaże że już zwróciła się w tej spr . do wł. org. lub Sądu(100§ 1)
załatwić sprawę rozstrzygając spr.
(…)
… postanowienie.
Odmowa zawieszenia postęp. również następuje w drodze postanowienia.
Organ zawiadamia strony ( przy zawieszeniu postęp. na żądanie str. organ poucza o (98§2- patrz. akapit wyżej)
Na postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania służy str. zażalenie(101§3)
Zawieszenie postęp. wstrzymuje bieg terminów przewidziany w kodeksie(103)
W czasie zawieszenia postep. organ może podejmować czynności…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)