To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Porównania „w górę” vs porównania „w dół”
Porównania „w dół” z osobami o niższym statusie w grupie
Porównania „ w górę” z osobami o wyższym statusie w grupie
Porównania „w dół”
Skuteczne, gdy oceniamy poziom motywacji innych na taki jak nasz. Jeśli wiemy, że ktoś sobie „odpuścił” to porównania w dół nie poprawią nam samooceny.
Festinger 1954 - kultura zachodnia „jednokierunkowe parcie w górę” - ludzie porównują się w górę - to powoduje niestabilność statusu w grupie.
Ludzie porównują się zwykle z nieco lepszymi od siebie
Częstsze, gdy jednostka nie ma wiedzy na temat zakresu możliwości grupy (Wheeler i współ. 1969)
Test osobowości - masz wyniki równe medianie. Osoby, które nie znały zakresu wyników chciały poznać informacje o wyniku najlepszym (70%). Gdy informacja o rozpiętości wyników była znana to tylko 24% chciało poznać wynik najwyższy. Drugim wyborem tych nie znających rozpiętości wyników był wynik najniższy.
Zdarzenia negatywne
Hakmiller 1966 - badani mieli mierzone wskaźniki fizjologiczne w trakcie oglądania wieloznacznych obrazków. Mówiono im, że to zadanie pozwala określić poziom wrogości wobec rodziców która ma
1. bardzo negatywne konsekwencje dla rozwoju osobowości człowieka
2. nie wiąże się z poważnymi zagrożeniami rozwojowymi
w pierwszym warunku osoby częściej chciały znać najgorszy wynik niż w drugim warunku
Wills 1991 - ochrona zagrożonej samooceny
Wood i współ. (1985) badania w warunkach naturalnych kobiet chorych na raka piersi. Ponad połowa porównywała swój los z osobami w gorszym położeniu tylko 4% w górę.
Porównania „w dół” aktywizują pozytywne techniki radzenia sobie w stresujących sytuacjach, powodują zwiększenie nadziei i optymizmu co ma wpływ na proces zdrowienia
Ale tylko wtedy, gdy jest szansa na zmianę
Porównania w górę osób trwale niepełnosprawnych
Osoby trwale niepełnosprawne częściej porównują się z osobami sprawnymi lub „ludźmi w ogóle”. Wtedy właśnie lepiej sobie radza z sytuacją
Wydaje się, że ważne jest to, czy radząc sobie z trudną sytuacją koncentrujemy się na emocjach (emocjonalne strategie radzenia sobie ze stresem), czy też na realnym radzeniu sobie z sytuacją (zadaniowe radzenie sobie ze stresem)
Porównania a kontrola
Buunk i współ. (1990)
Chorzy na nowotwory
Dla nastroju nie miało znaczenie czy chory porównywał się w górę czy w dół
Nie miała znaczenia diagnoza jeśli chodzi o relacje między walencją emocji a rodzajem porównań.
Znaczenie miały: ogólna samoocena: wysoka samoocena - pozytywny nastrój a porównania zarówno w górę jak i w dół, wysokie poczucie kontroli nad chorobą - porównania w dół nie wzbudzają negatywnego afektu.
(…)
… szczególnie dobrze wypadnie, lub też identyfikujemy się tak mocno z partnerem, że jego sukcesy są podstawą naszej samooceny Lockwood 2004
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)