Pompa - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1477
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pompa - wykład - strona 1 Pompa - wykład - strona 2 Pompa - wykład - strona 3

Fragment notatki:

WSTĘP TEORETYCZNY:
Sprawność działania urządzenia hydraulicznego zależy w pierwszym rzędzie od właściwego doboru i wykonania pompy. Pompa charakteryzuje się określoną wydajnością mierzoną w litrach oleju tłoczonego w ciągu minuty oraz maksymalnym ciśnieniem dopuszczalnym. Wydajność pompy zależy od jej wymiarów i prędkości obrotowej lub liczby skoków na minutę. Rzeczywista wydajność pompy jest mniejsza od wydajności teoretycznej wskutek nieszczelności i wskutek niecałkowitego zapełnienia olejem powiększającej się przestrzeni w czasie ssania. To ostatnie zjawisko nazywa się kawitacją. Przy kawitacji wynoszącej ponad 2% występuje niespokojna praca pompy (szum i drgania).
Wartość strat spowodowanych nieszczelnościami i kawitacją uwzględniana jest we współczynniku objętościowej sprawności pompy:
gdzie: - wydajność rzeczywista pompy,
- wydajność teoretyczna pompy.
Moc pobieraną przez pompę można wyliczyć z równania:
KM lub kW
gdzie: - wydajność rzeczywista pompy w l / min,
- ciśnienie oleju w obiegu w atn (kG / cm2 ),
- sprawność całkowita.
W sprawności całkowitej uwzględnione są oprócz sprawności objętościowej również opory przepływu oleju wewnątrz pompy (sprawność hydrauliczna) oraz opory mechaniczne spowodowane tarciem (sprawność mechaniczna).
W obrabiarkach stosowane są następujące rodzaje pomp: zębate, śrubowe, łopatkowe, wielotłoczkowe. Pompy zębate i śrubowe budowane są jako pompy o stałej wydajności, natomiast pompy łopatkowe i wielotłoczkowe mogą pracować jako pompy o stałej lub zmiennej wydajności.
Na poniższym rysunku (a) przedstawiono schemat działania pompy zębatej. Olej zasysany z kanału k1 przenoszony jest we wrębach międzyzębnych S zewnętrzną stroną pompy do kanału tłoczącego k2. Koła zębate są szczelnie pasowane w korpusie. Łożyska pompy są obciążone siłą międzyzębną i ciśnieniem oleju. Poprzez zastosowanie kanałów odciążających k1, k2 (rys. b) można zmniejszyć siły promieniowe działające na koła, co wiąże się z możliwością podniesienia ciśnienia powyżej 50 atn, a nawet do 100 atn.
Pompy śrubowe składają się z dwu lub więcej współpracujących śrub. Lej przesuwany jest wzdłuż śrub. Z zewnątrz napędzana jest tylko jedna śruba. Druga śruba otrzymuje napęd od pierwszej śruby bądź to za pomocą kół zębatych, bądź też przez zwoje gwintu, które muszą być wówczas odpowiednio strome.


(…)

… oraz to, że mogą one pracować na wysokie ciśnienie (do 200 atn).
Wadą tych pomp jest trudność wykonania, dlatego stosowane są stosunkowo rzadko.
Poniższy rysunek (93) przedstawia zasadę działania pompy wielotłoczkowej osiowej. Pompa ta umożliwia uzyskanie lepszej szczelności niż pompy zębate. Dlatego stosowana bywa w urządzeniach pracujących przy wyższych ciśnieniach.
Napęd przekazywany jest na pompę poprzez wałek 1…
… są półksiężycowe kanały (niewidoczne na rysunku) w ramie 6.
Wydajność pompy zależy od jej wymiarów, prędkości obrotowej oraz od wartości kąta α. W przypadku gdy α = 0, wydajność pompy = 0.
Na rysunku 94 przedstawiono zasadę pracy wielotłoczkowej pompy promieniowej. Tłoczki 1 są umieszczone w promieniowych cylindrach wirnika 2. Wirnik obraca się dookoła nieruchomej osi rozdzielczej 3. Tłoczki 1 prowadzone…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz