Polska w ONZ-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polska w ONZ-opracowanie - strona 1 Polska w ONZ-opracowanie - strona 2 Polska w ONZ-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

POLSKA W ONZ
Stanowisko PL w PC w ostatnich 20, 30 latach zmieniło się , inny był stosunek PRL do PC. Nie było wtedy terminu PC natomiast były Prawa Obywatelskie które mają 8 rozdział w Konstytucji z 1952.
Mowa tam o obowiązkach i prawach obywateli PRL (główny nacisk na społeczne) np:
- nakaz przestrzegania prawa i socjalistycznej idei pracy
- prawo do pracy
- ochrona zdrowia
- prawo do nauki
- równość praw
- wolność sumienia i wyznania
- wolność słowa, druku
- wolność zgromadzeń
- nietykalność osobista - tajemnica korespondencji
Konstytucja rozpoczynała się od `'Władza w rękach pracującego ludu miast i wsi''
Jednakże te fundamentalne prawa nie były przestrzegane (np. nieuczciwe wybory). Najważniejsze były cele szerzenia idei socjalizmu, a nie PC, panowała również cenzura i indoktrynacja polityczna - nie było w ogóle warunków prawnych i instytucjonalnych do ubiegania się o PC
Aktywność PRL wobec PC na zewnątrz była zależna od ZSRR (np. wstrzymaliśmy się dot. Deklaracji PC), PRL też wybiórczo podchodziła do ustanowionych standartów - podpisywaliśmy to co było wygodne i z grubsza nas nie dotyczyło (zakaz handlu niewolnikami ect), ale jeśli chodziło o mechanizm kontroli to często nie ratyfikowaliśmy inicjatywy, np. 1 protokół dot. skarg indywidualnych nie podpisaliby, odrzuciliśmy art. 41 mówiący o możliwości skargi państwowej, w Konwencji o zakazie tortur nie zgodziliśmy się na mechanizmy kontrole, podpisaliśmy tylko składanie raportów.
Ale w PLR było trochę osób chętnych do walki o PC, narastał ruch solidarnościowy i stopniowo wdrażano niektóre regulacje, na początku były prawa pracowników.
Inicjatywy PRL W PC Konwencja o nieprzedawnieniu zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości 1968
Konwencja o prawach dziecka 1989
Potem był okrągły stół gdzie ustanowiono nowe zasady ustrojowe co było dobrą podstawą do aktywniejszej polityki w dziedzinie PC. Ale te pierwsze priorytety PL polityki zagranicznej po 89' to m.in. umacnianie suwerenności.
Krzysztof Skubiszewski (pierwszy msz) włączył PC do swoich priorytetów (na 8 miejscu jego listy), mówił wiele o szanowaniu PW, w tym PC. Prawie wszyscy msz uwzględniali PC w swoich małych expose, ale to czy w polityce zagranicznej zajmujemy się PC zależy od konkretnego ministra i jego wykształcenia - humanista będzie miał większe skłonności, ekonomista już bardziej oleje PC.
W związku z tym zaplecze eksperckie powinno pomagać wypracować politykę PC msz, bo nie każdy się na tym zna. W każdym zachodnim rządzie jest departament PC, u nas niby był wydział PC ale zajmował się jedynie skargami. Nigdy w PL nie powstał spójny program dot PC w PZ, bo u nas PC to taka sprawa poboczna, jak ktos jest oddelegowany do zajmowania się PC to traktuje to jako zesłanie i szybko stara się o przeniesienie.


(…)

… (jako młoda demokracja nie chcieliśmy pouczać innych)
Byliśmy członkiem w Komisji w latach:
1993-1995
1999-2000
2001-2003 (w 2002 przewodniczyliśmy)
Byliśmy członkami w Radzie w latach:
2006-2007
W pozostałych latach byliśmy obserwatorem.
Polskie Inicjatywy 1992 Rezolucja o oddziałach obrony cywilnej (działały w Ameryce południowej i Azji), wypracowano tam kryteria działania tych oddziałów
Rezolucja…
…, Słowacją, Czechami, Ukrainą, Białorusią, Rosją i krajami bałtyckimi. W tych klauzulach powołano się na status mniejszości w przepisach KBWE, najtrudniej było dogadać się z Litwą i Niemcami (oni są mniejszością u nas, my u nich nie)
Rosja - w stosunkach z nimi raczej mało odnosiliśmy się do PC, raczej tylko w stosunkach wielostronnych. Cały czas były napięcia o Czeczenie, w PL były Ośrodki nformacji nt…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz