Polska polityka zagraniczna- wykład 3

Nasza ocena:

5
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polska polityka zagraniczna- wykład 3 - strona 1 Polska polityka zagraniczna- wykład 3 - strona 2 Polska polityka zagraniczna- wykład 3 - strona 3

Fragment notatki:

PPZ WYKŁAD 3 20.10.2010
To co Polska stworzyła przez 20 lat było spowodowane upadkiem ZSRR. Lata 1989-93(do ustalenia konstytucji) zdeterminowały kształt polityki zagranicznej, która jest prowadzona do dziś. W latach 2004-10 tylko zostano przy niektórych.
Wg Władimira Putina upadek ZSRR był największą geopolityczną klęską XX w., ale to tylko jego subiektywne zdanie. Bilans jego upadku dla Europy jest korzystny. Przyniósł on wolność krajom europy wschodniej ale również krajom postsowieckim. Wszystkie kraje odzyskały podmiotowość oraz uzyskali szanse budowania władzy w suwerennym państwie. Zw. Sow. ideologiczne mocarstwo, które posiada własną strefę wpływów w dłużej perspektywie nie był w stanie do stworzenia takiego modelu rozwoju państwa, którego efektywność byłaby porównywalna do sprawności modelu ofiarowywanego przez Zachód. Dystans cywilizacyjny dzielący ZS od innych państw świata wciąż się powiększał z czego większość państw zdawała sobie sprawę. Na początku lat 70 przeprowadzenie reform stało się koniecznością. W samym pomyśle reformowania systemu kryła się sprzeczność. Ideologia komunistyczna to alternatywa do modelu rozwoju kształtującego się na Zachodzie. Gorbaczow podjął ,,reformę renesansu bolszewizmu przez połączenia go z zasadami które bolszewizm chciał obalić”. Monopol na władze zabiła pierestrojka gdyż znaczyła nie tylko przemiany odgórne ale i ruch oddolny. Ułożenie nowych relacji z państwami-satelitami. W 1989 Gorbaczow nie wiedział ze jego przebudowa doprowadzi do rozpadu struktury ZSRR. Pierestrojka Gorbaczowa doprowadziła najpierw do erozji doktryny Breżniewa a później do załamania porządku jałtańskiego. Opierał się on na podziale wpływu. Najpierw koncepcję ową zaakceptował w 1939 Hitler, dzięki czemu Rosja uzyskała status mocarstwa europejskiego który straciła na początku wieku. Później po 1941 po zawiązaniu innych sojuszy uzyskała status mocarstwa światowego. Stalin doprowadził do apogeum potęgi ZSRR. Idea rosyjskiej deimperializacji nadal pojawia się w umysłach rządzących gdyż tęsknią oni za porządkiem w którym istniały strefy wpływów. Polega to na dostosowaniu własnych aspiracji metod działania do nowych warunków i potencjału państwa. Taki proces przechodziły wszystkie mocarstwa europejskie. Np. Francja czy Wielka Brytania.
To jest proces naturalny. Pozostaje sentyment do przywrócenia starego porządku i walczy się o pierwszeństwo i raczej myśli się o przeszłości. W Europie wszystkie mocarstwa imperialne po II wojnie światowej przestały istnieć. II wojna światowa oznaczała kres dominacji starego kontynentu w SM. To nie Europa wyznaczała już bieg działań na całym świecie. Dla Związku Sowieckiego oznaczało to iż postępował tak jak inne potęgi kolonialne 50 lat wcześniej.

(…)

… w Warszawie 4 maja 1995r.), Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej(25 stycznia 1949r), również system zależności satelitów od Moskwy i oddziaływanie przebywania wojsk sowieckich na terenie państw satelickich ale także działanie doktryny Breżniewa(opartej na doświadczeniach sowieckich lub sprawnej interwencji w Budapeszcie w 1956r., w Afganistanie w 1979r.)
Wyzwalanie się krajów-satelitów spod władzy Moskwy…
… a zwłaszcza czynnika który stabilizuje bezpieczeństwo 2 wielkich mocarstw, obszary bezpieczeństwa nie mogą być jednak utożsamiane ze strefami wpływów
Polska korzystała z drobnych działań jak również długofalowych w dążeniu do celu
Przykłady działań drobnych: pierwszą zagraniczną wizytę T. Mazowiecki odbył do Stolicy Apostolskiej(zerwana tradycja składania pierwszych wizyt w Moskwie), w tym czasie Lech Wałęsa
… była trudna i skomplikowana, bo wiązała się z przebudową całego europejskiego porządku
Otwieranie się Polski ku Europie miało drugorzędne znaczenie ponieważ priorytetem było utrzymanie Gorbaczowa przy władzy. Mazowiecki zapowiedział że będzie respektował postanowienia Układu Warszawskiego. Powiedział że Polska będzie dla Związku Radzieckiego państwem przyjaznym ale decyzję podejmowane będą w Warszawie…
… żołnierz rosyjski.
Styczeń 1994 inicjatywa powołania Partnerstwa dla Pokoju miała zostać przyjęta na szczycie w Brukseli. Polska dyplomacja zadziałała ostro. Bez poparcia Polski inicjatywa byłaby skazana na porażkę. Dlatego na inauguracji szczytu Clinton zapowiedział że ta inicjatywa nie oznacza debaty czy kraje E Ś-W będą mogły przystąpić do sojuszu ale tematem będzie kiedy i na jakich zasadach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz