Północne rozszerzenie państw europejskich

Nasza ocena:

3
Pobrań: 532
Wyświetleń: 1764
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Północne rozszerzenie państw europejskich - strona 1 Północne rozszerzenie państw europejskich - strona 2 Północne rozszerzenie państw europejskich - strona 3

Fragment notatki:


Rozszerzenie Wspólnot Europejskich na północ w latach 70-tych Specyfika rozszerzenia- warunki gospodarcze, polityczne, społeczne w Europie przed rozszerzeniem.
EWG zostało stworzone w sprzyjającej sytuacji gospodarczej. Wpływ na to miały obniżki stawek celnych, wzrost liczby inwestycji, rozszerzanie produkcji, ogólny optymizm gospodarczy. To stanowiło swego rodzaju magnes na inne kraje.
Istniała polityczna wola integracji, tworzone były kolejne propozycje i inicjatywy jednościowe. Państwa członkowskie Wspólnot Europejskich były ogólnie za rozszerzeniem i federalizacją. Nastroje proeuropejskie, spowodowane głównie sukcesem EWG. Twórcy EWG od początku zakładali rozszerzenie wspólnoty na inne państwa, w traktatach rzymskich, każdy może się ubiegac o członkostwo, wniosek przedkłada radzie, która zasięga opinii Komisji, rada jednomyślnie podejmuje decyzje. Liczono, że rozszerzenie zasięgu terytorialnego i współpracy stowarzyszeniowej pozwoli na uzyskanie większej samodzielności Europy w stosunkach międzynarodowych.
Dlaczego Wielka Brytania, Dania i Irlandia dążyły do członkostwa w EWG?
EWG stała się jedyną organizacją mogącą rozwiązać ekonomiczne i polityczne problemy Brytyjczyków. W miarę sprzyjająca integracji atmosfera społeczna. Irlandczycy z powodu uzależnienia WB zmuszeni do wstąpienia do Wspólnoty, jeśli zjednoczone Królestwo tak zadecyduje, choć liczyli także na korzyści płynące ze wspólnej polityki rolnej oraz zwiększonych inwestycji zagranicznych. Z podobnych powodów Dania , odczuwająca brak ekonomicznej alternatywy oraz obawiająca się skutków decyzji gospodarczych, na których podjęcie nie miałaby wpływu.
Nieudane negocjacje o członkostwo w roku 1961- weto Francji. Jakie były przyczyny zawetowania przez Francję członkostwa Wielkiej Brytanii? Jak przyjęła to Wielka Brytania?
WB w 1961 rozpoczyna negocjacje o członkostwo, w 1963 de Gaulle oświadczył na konferencji prasowej, że z punktu widzenia FR WB nie jest gotowa na wypełnienie wszystkich warunków związanych z członkostwem. Po wyborach w 1964 r. w WB objęła władzę Partia Pracy, Harold Wilson premierem, w 1965 zaproponował rozszerzenie EFTA oraz wymianę ambasadorów mdz EFTA i EWG. Podjął rozmowy z ,,Szóstką” i Komisją EWG jako rzecznik interesów EFTy. Ponowienie negocjacji w 1967 r. - z wnioskiem o przyjęcie do EWG wystąpiły Irlandia, Dania, Norwegia, Szwecja i Wielka Brytania. Konsekwencje kolejnego weta Francji.
Szwecja- jej starania integracyjne utrudniał wówczas status neutralności.
WB: po 13 latach pozostawania przy władzy konserwatystów rządy objęła partia pracy

(…)

… (wzrost bezrobocia, inflacji, mniejszy wzrost gospodarczy.
Nadużywanie pojęcia ,,bardzo istotnych interesów” przy których wymagana jednomyślność (FR, kryzys pustego fotela ->kompromis luksemburski).
Zmiana realiów polityczno-gospodarczych: wojna arabsko-izraelska (1973), embargo na Holandię i wyższe ceny ropy OPEC, Europa nie mówi jednym głosem, za mała solidarność.
Akcesja Wlk Brytanii zapewniła wzrost znaczenia politycznego i gospodarczego Wspólnot, ale i była istotna dla szeroko rozumiango bezpieczeństwa. Duża rolę odegrało także rozszerzenie wspólnot o Irlandię. Oprócz poszerzania obszaru integracji następowało również jego pogłębianie. Warto w tym miejscu odnotować rozszerzenie zakresu Europejskiej Współpracy Politycznej (Polit i gosp wymiar bezpieczeństwa, wzmocnienie jej podstaw).
Traktat akcesyjny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz