To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
POLITYKA W ŻYCIU SPOŁECZEŃSTW POLITYKA - sztuka rządzenia państwem; ma na celu zdobycie pozycji dominującej, która zapewni udział w rządzeniu i sprawowaniu władzy; kolejny cel to podtrzymanie lub mobilizacja stanu podporządkowania rządzącym.
RZĄDZENIE - rządzący poprzez określone oddziaływanie względem rządzonych, podejmują się koordynacji działań zbiorowych. DWIE STRONY STOSUNKÓW WŁADZY rządzący - dominujący
rządzeni - podporządkowani
WŁADZA - zdolność jednostek czy grup do przeforsowania w stosunkach z innymi swojej woli. Władza w sensie politycznym, ekonomicznym czy społecznym dotyczy ludzi a nie rzeczy, pełniona jest przez kogoś wobec kogoś innego.
Aby zaistniały stosunki władzy musi pojawić się różnica zdań lub konflikt co do wartości lub dróg postępowania między dwoma stronami.
Stosunki władzy są wszechobecne w życiu społecznym. Występują w: rodzinie, szkole, zakładach pracy, społecznościach lokalnych itd.
We wszystkich przypadkach występuje sytuacja konfliktu stron: Rodzice-dzieci
Nauczyciel-uczeń
Itd.
Druga strona stoi zawsze przed wyborem - może się podporządkować albo nie.
Stosunki władzy nie są stałe i niezmienne.
SPOŁECZEŃSTWO - POLITYKA
Rządzący, w imię wspólnych celów zbiorowości, starają się wpływać na społeczeństwo w taki sposób, aby uzyskać z jego strony określone działania. Starają się także swój wpływ zachować jak najdłużej, co wiąże się często z realizacją własnych celów. Społeczeństwo może uczestniczyć w życiu politycznym i poprzez różne instytucje wpływać na dotyczące go decyzje podejmowane przez rządzących o ile ustrój polityczny stwarza takie możliwości.
Polityka jest wyrazem politycznych dążeń społeczeństwa, a sam sposób rządzenia państwem - jego organizacje oraz kierowanie sprawami wewnętrznymi i zagranicznymi - rezultatem toczących się w nim procesów odgórnych (generowanych w procesie rządzenia) i oddolnych (powstających w środowisku rządzących i adresowanych do systemu władzy).
SPOSÓB RZĄDZENIA (SPRAWOWANIA WŁADZY) - jest to zespół wzorców określających:
sposoby obsadzania stanowisk politycznych
cechy dopuszczanych do nich (lub nie) osób
usankcjonowane strategie zdobywania dostępu do procesu podejmowania decyzji
reguły ich podejmowania
ZINSTYTUCJONALIZOWANIE WŁADZY Zinstytucjonalizowana władza państwowa dostarcza rządzącym dostęp do takich instrumentów sprawowania władzy jak kary, nagrody i środki komunikowania społeczeństwa i sprawia, że obywatele realizują swoje cele jako wspólnota oraz podtrzymują trwanie swojej wspólnoty w formie państwa.
(…)
… „autorytaryzm” oznacza - nadmiar, nadużycie autorytetu na niszczący wolność obywateli ucisk władzy.
System autorytarny wyróżnia się ograniczonym pluralizmem politycznym, nie istnieją tu wiodące ideologie, czyli pewien dopracowany i racjonalnie usystematyzowany system myślowy zawierający elementy utopii. Totalitaryzm bywa często mylony z autorytaryzmem, gdyż wiąże się z autorytarnym i absolutnym posługiwaniem się władzą. Każdy system totalitarny jest więc jednocześnie autorytarnym. Odwrotnie nie zawsze tak jest. Mogą istnieć systemy autorytarne, które nie są totalitarnymi. Np. faszyzm włoski - rządy autorytarne; Niemcy pod rządami Hitlera - państwo totalitarne (społeczeństwo zostało uwięzione wewnątrz państwa, czego rezultatem jest pojawienie się społeczeństw ”totalnie” upolitycznionych)
Wszelkie instrumenty…
… polityków)
- bezpośrednia (starożytna Grecja)
KLASYFIKACJA SYSTEMÓW DEMOKRATYCZNYCH
- systemy przeciwwagi sił politycznych - wpływy partii rządzących poddane są kontroli opozycji, która zapobiega nadużyciom władzy, także dąży do zmiany układu sił politycznych w następnych wyborach
- systemy partycypacyjno-konsensualne - podejmowanie decyzji i odpowiedzialność za nie ma charakter kolegialny (referenda!)
istnieje odmiana partycypacyjna (wartości indywidualne) i konsensualna (wartości grupowej współpracy)
SOCJALIZACJA POLITYCZNA, KULTURA POLITYCZNA, KOMUNIKOWANIE POLITYCZNE
socjalizacja
- wprowadzanie wiedzy o politycznych procedurach, instytucjach i symbolach
- utrwalanie politycznych tradycji poprzez edukację, mass media itp.
- edukowanie i reedukowanie polityczne społeczeństwa
- narzucanie wartości i przekonań dominującej kultury, generowanie zespołu oczekiwań wobec sposobu funkcjonowania ładu politycznego
- poziom politycznej aktywności obywateli jest rezultatem ich politycznej socjalizacji
kultura polityczna
- sfera aspiracji i dążeń wyrażanych w postawach i orientacjach wobec polityki
3 aspekty kultury politycznej
- poznawcze (wiedza)
- emocjonalne
- wartościujące (sądy i opinie)
3 typy kultury…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)