To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Polityka - sztuka rządzenia państwem.
Współczesna definicja: Polityka - działalność władz państwowych w kształtowaniu stosunków wewnętrznych w państwie oraz stosunków państwa z zagranicą.
Polityka gospodarcza (ekonomiczna) - świadome oddziaływanie władz państwowych na gospodarkę narodową, na jej dynamikę, strukturę i funkcjonowanie, na stosunki ekonomiczne w państwie oraz jego relacje gospodarcze z zagranicą.
Podmiot - władza państwowa lub też każda organizacja, grupa społeczna czy nawet osoba podejmująca działania w celu wywarcia określonego wpływu na tok spraw publicznych, także organizacje międzynarodowe i podmioty ponadnarodowe.
Instrumenty Pośrednie - wpływanie na decyzje gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, np. zachęcanie do oszczędzania, preferencje podatkowe, preferencje do inwestowania w określonych dziedzinach, regionach; ogłaszanie informacji. Bezpośrednie - ogólnie obowiązujące normy prawne.
Cele polityki ekonomicznej Ustrojowo-systemowe
Ekonomiczne
Społeczne
Ekologiczne
Obronno-militarne
Dziedziny polityki ekonomicznej Polityka makroekonomiczna
Pieniężna
Budżetowa
Polityka mikroekonomiczna
Np. polityka rolna
Rozwój społeczno-gospodarczy Rozwój ilościowy (wzrost gospodarczy) - proces tworzenia i powiększania rzeczywistych rozmiarów społecznego produktu Rozwój jakościowy - zmiany struktury produktu społecznego Rozwój społeczno-gospodarczy - wzrost gospodarczy oraz towarzyszące mu zmiany strukturalne; nieodwracalne zmiany ilościowo-jakościowe, zmierzające do osiągania trwałego wzrostu potencjału społeczno-gospodarczego i kulturowego kraju/regiony. Jego ostateczną miarą i celem jest polepszanie warunków życia i zapewnienie wyższego poziomu dobrobytu ludności.
Cechy rozwoju społeczno-gospodarczego Jest on procesem długotrwałym i ciągłym
Celem jest wzrost dobrobytu społeczności danej jednostki terytorialnej
Jest procesem bardzo złożonym
Jest zróżnicowany w czasie i przestrzeni
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)