Polityka społeczna - pojawiła się na przełomie XIX/XX wieku (Furnier). W latach 30-tych XX wieku Szymański stwierdził, że polityka społeczna to jest zapewnienie dobra pracownikom. Natomiast Daszyńska-Golińska twierdziła, że polityka społeczna to pewne instrumenty prawne, które będą zapewniały jak największy dostęp do zdobyczy cywilizacji. Polityka społeczna zajmuje się:
- ubezpieczeniami społecznymi,
- rozwojem oświaty, kultury, szkolnictwa,
- pomocą społeczną
Pierwsze regulacje z zakresu polityki społecznej pojawiły się w wieku XIX. Była to ustawa dotycząca czasu pracy wprowadzająca zakaz zatrudniania osób poniżej 9 roku życia, wprowadzająca zaczątki BHP oraz inspekcję pracy, która miała czuwać nad realizacją ustawy. W latach 20/30 XX wieku (wielki kryzys gospodarczy) przyjęto plan wyjścia z tego kryzysu ,,New dail” - ustalono wówczas wysokość minimalnej płacy, czas pracy a także ubezpieczenia społeczne.
Obecnie istnieją rożne modele polityki społecznej:
typ liberalny (anglosaski) - zapewnienie środków do życia powinno być złożone na karby gospodarki rynkowej lub liczyć na wsparcie organizacji charytatywnych. Państwo nie powinno ingerować, ponieważ każdy sam powinien sobie poradzić, ewentualna pomoc państwa winna być przejściowa. Obowiązuje w USA, Wielka Brytania. typ konserwatywno - korporacyjny - wysokość świadczeń uzależniona jest od statusu osoby na rynku pracy (kto więcej zarabiał dostanie wyższe świadczenia) - Francja, Belgia, Austria.
socjaldemokratyczny (nordycki- kraje skandynawskie) - jeżeli występuje potrzeba przełamania kryzysu społecznego, to działania są wywołane na poziomie krajowym a nie społecznym. Pomoc jest zapewniona nie tylko biednym, ale również osobom z klasy średniej. Kraje te posiadają bardzo rozwinięty wachlarz pomocy. model śródziemnomorski (państwa z regionu Morza śródziemnego - Włochy, Hiszpania, Portugalia) - model opiekuńczy do pewnej kategorii osób. Osobom starym, na emeryturze wypłaca się najwyższe świadczenia, natomiast system zasiłków rodzinnych jest słabo rozwinięty.
model postkomunistyczny - po 1989 r., w modelu tym występują elementy różnych rodzajów modeli aczkolwiek w wielu państwach przyjęte modele nie są w formie czystej. W Polsce przed 1989 r. obowiązywały dopłaty, był rozbudowany system świadczeń socjalnych, a po 1989 r. pojawiło się bezrobocie jak również ograniczono działalność socjalną.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)