Polityka podatkowa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1799
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Polityka podatkowa - strona 1

Fragment notatki:

Polityka podatkowa Podatek-przymusowość, bezzwrotność, nieodpłatność, ogólny charakter, jednostronność ustalania, pieniężna forma- najbardziej powszechna danina publiczna, pobierana na rzecz państwa lub innych podmiotów publicznoprawnych w celu uzyskania dochodów na pokrycie wydatków tych podmiotów
Funkcja fiskalna
Funkcja pozafiskalna[f. regulacyjna i stymulująca].
Cele:
Fiskalny
Gospodarcze
Społeczne
System podatkowy- zespół podatków, który funkcjonuje jednocześnie w danym kraju, tworzący spójną, wewnętrznie zgodną całość w sensie prawnym i ekonomicznym.
Opcja społeczna:
Podatek osobisty-  to podatki bezpośrednio związane z osobą podatnika i z jego cechami. Wśród nich możemy wyróżnić: podatek dochodowy od osób fizycznych; podatek majątkowy; podatek od wartości majątku; podatek od nieruchomości; podatek od środków transportowych;…
Podatek rzeczowy- cechuje to, że uwaga ustawodawcy koncentruje się na przedmiocie opodatkowania (rzeczy). Klasycznym przykładem podatku rzeczowego jest podatek rolny, podatek od towarów i usług oraz inne podatki przychodowe.
Opcja ekonomiczna:
Podatki dochodowe -  ogół podatków, w których  przedmiotem opodatkowania  jest osiągany przez podmiot gospodarczy, podlegający obowiązkowi podatkowemu  dochód , będący zarazem źródłem opłacenia tego podatku.
Podatki majątkowe-  ogół  podatków  związanych z prawami własności. Podatki majątkowe można podzielić na cztery grupy: podatki od posiadania majątku;  podatki od przyrostu majątku;  podatki od wzrostu wartości posiadanego majątku; podatki od transformacji substancji majątkowej
Podatki od wydatków-  ( konsumpcyjne )  obciążają dochód (  majątek  ) podatnika w momencie jego wydatkowania. Cechą charakterystyczną tych podatków jest to, że ich materialny  ciężar  ponosi  konsument , natomiast ich podatnikiem w sensie formalnym jest  podmiot  prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu wyrobami lub usługami podlegającymi opodatkowaniu
Opcja prawna:
Podatki bezpośrednie-   podatek  obciążający bezpośrednio  podatnika  (podmiot podatku), stanowiący jego koszt. Podatnik ma obowiązek odprowadzenia podatku do organu podatkowego.
Podatki pośrednie-  jest to  danina publiczna  płacona w pieniądzu, przymusowa, bezzwrotna, niezwiązana, zasilająca  budżet państwa . Do podatków pośrednich zaliczamy:  podatek akcyzowy ,  VAT  i  podatek od gier losowych .
W zależności od tego, kto ustala podatki:
Państwowe
Podatek dochodowy od osób fizycznych PIT
Dochodowy od osób prawnych CIT
Od towarów i usług VAT
Akcyzowy
Od gier
Samorządowe
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz