Polityka pieniężna w III RP
Polityka pieniężna Polski jest realizowana w Polsce przez NBP i ministerstwo finansów.
Instrumentami polityki pieniężnej są: rezerwy obowiązkowe, oprocentowanie kredytu refinansowego, określenie min i max stopy procentowej, operacje papierami wartościowymi.
Środki z tytułu rezerw obowiązkowych obligatoryjnie odprowadzane są na rachunek NBP przez wszystkie banki krajowe, są nie oprocentowane.
W 1994 roku nastąpiło uśrednienie rezerw obowiązkowych i banki mogły cześć środków z rezerw przeznaczyć na poprawę bieżącej płynności finansowej.
Maksymalne i minimalne stopy procentowe określa także sumę akcji kredytowej.
Od 1991 powstały w Polsce elementy rynku pieniężnego w formie obrotów papierami wartościowymi a także lokat międzybankowych.
Bank centralny pełni role agenta emisji papierów wartościowych, bonów skarbowych.
Drugą grupa papierów wartościowych są bony pieniężne NBP. Celem emisji bonów pieniężnych przez NBP było zagospodarowanie krótkoterminowych wolnych środków pieniężnych jakimi dysponowały banki.
Narodowy Bank Polski realizuje założenia polityki pieniężnej stanowione przez Radę Polityki Pieniężnej. Podstawowym zadaniem polityki pieniężnej jest utrzymywanie stabilnego poziomu cen.
Od 1998 r. NBP stosuje strategię bezpośredniego celu inflacyjnego. Od początku 2004 r. ciągły cel inflacyjny wynosi 2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 punktu procentowego w górę lub w dół. Oznacza to, że roczny wskaźnik CPI powinien w każdym miesiącu znajdować się jak najbliżej 2,5 proc.
NBP wpływa na poziom inflacji przede wszystkim poprzez określanie wysokości oficjalnych stóp procentowych, które wyznaczają rentowności instrumentów polityki pieniężnej. W celu kształtowania krótkoterminowych stóp procentowych na rynku pieniężnym NBP wykorzystuje nowoczesne instrumenty polityki pieniężnej, w tym:
operacje otwartego rynku operacje depozytowo-kredytowe
rezerwę obowiązkową
Operując wymienionymi instrumentami, NBP dąży do kształtowania takiego poziomu stóp procentowych w gospodarce, który maksymalizuje prawdopodobieństwo osiągnięcia celu inflacyjnego.
Obecnie polityka pieniężna w Polsce jest prowadzona przez Narodowy Bank Polski. W skrócie można ją scharakteryzować jako ustalanie stóp procentowych na takim poziomie, by w kraju nie było inflacji. Gdy Polska dołączy do strefy euro, stopy procentowe obowiązujące w Polsce będzie ustalać Europejski Bank Centralny.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)