Polityka bezpieczeństwa Indii
Przyczyny redefinicji bezpieczeństwa:
- zakończenie zimnej wojny(osłabienie sojusznika - Rosji, trzeba znaleźć nowego - USA, rosnąca pozycja Chin, spadek znaczenia Ruchu Państw Niezaangażowanych - jak zniknęły bloki to i niezaangażowanie tych państw przestało mieć sens)
- złe stosunki z Pakistanem(kryzys uaktywnił się pod koniec lat 80tych)
- globalna wojna z terroryzmem(współpraca z USA, zwłaszcza, że Pakistan organizował ataki terrorystyczne na Indie: 1993 - zamach na giełdzie w Bombaju, 2001 - atak na parlament)
- intensywny rozwój gospodarczy
- konflikty etniczne i religijne
- Kultura strategiczna - zespół symboli, wartości, postaw, przekonań, wykształconych w procesie historycznym, który wpływa na postrzeganie przydatności użycia siły w sm.
Na Indie w tej kwestii wpłynęła tradycja kautiliowska, mówiąca, że wojna to reguła a pokój wyjątek a Indie są silne i słabszym powinny dyktować warunki. Indie widzą siebie jako potęgę w regionie, równą Chinom. Starożytne księgi hinduskie mówią, że silniejszy i mądrzejszy jest wyższą moralnie istotą. Nakłada się na to mit Ghandiego - wyższy moralnie, nie musi stosować przemocy, bo i tak wygra - wymusił wycofanie się Brytyjczyków.
Ewolucja myślenia o bezpieczeństwie
Na początku lat 90tych Indie poszły w reformy wew. 1997 - doktryna Gujrala - koncepcja uzależniająca bezpieczeństwo Indii od stabilności ładu w regionie, gdzie Indie powinny mieć rolę dominującą. Współpraca ma być pokojowa i oparta na asymetrycznych korzyściach(większe korzyści dla partnerów Indii pod warunkiem nie działania na ich szkodę).
W 1998 r. priorytetem stała się sprawa broni nuklearnej. Indie przeprowadziły testy w 1998(pierwsze próby w 1974) i ogłosiły, że musiały się zbroić skoro świat nie chciał rozbrojenia. Nuklearna siła przełożyła się na mocarstwową politykę międzynarodową Indii.
1998 - powołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego(NSC) w składzie premiera, ministra obrony, spraw wew., zagranicznych i przedstawiciela parlamentu z zadaniem oceny zagrożeń strategicznych.
1999 - zarys doktryny strategicznej
2003 - utworzenie Dowództwa Narodowego
1999 - kryzys kargilski z Pakistanem
2000/01 - Indie i USA podpisują deklarację o współpracy, partnerstwie strategicznym w zapewnianiu międzynarodowego pokoju
2005 - nowe ramy amerykańsko - indyjskich stosunków obronnych
SAARC - Południowoazjatyckie Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej
Dokumenty Programowe:
Raporty ministerstwa obrony
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)