Międzynarodowe stosunki polityczne - USA wobec Azji Południowej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki polityczne - USA wobec Azji Południowej - strona 1

Fragment notatki:

POLITYKA USA WOBEC AZJI POŁUDNIOWEJ
Początkowo region tym cieszył się znikomym zainteresowaniem USA, tradycyjnie uznawany za obszar wpływów kolonialnych W.B.
Lata 50. okres prób wbudowania Indii i Pakistanu w sieć antykomunistycznych sojuszy (Indie - Ruch Państw Niezaangażowanych; Pakistan - pakt sojuszniczy z 1954r.). Lata 70. USA zainteresowały się programami nuklearnymi Indii i Pakistanu. Problem nieproliferacji zszedł na dalszy plan po agresji radzieckiej na AFG. Największy wpływ na zmianę podejścia USA do regionu miały dwa czynniki: indyjskie i pakistańskie testy nuklearne oraz rozpoczęcie „globalnej wojny z terroryzmem” po wrześniu 2001r.
Interesy i cele USA w Azji Południowej.
Zahamowanie rozprzestrzeniania broni jądrowej
zapobieganie wybuchowi konfliktu, zwłaszcza nuklearnego, między Indiami a Pakistanem. Stabilność w Azji Pd ma znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego USA w rejonie Zatoki Perskiej, aby konflikt nie zakłócił dostaw ropy do USA.
Rozwój dobrych stosunków bilateralnych z państwami regionu, zwłaszcza z Indiami (partnerstwo w kontekście wzrastającej potęgi Chin) i Pakistanem (pozytywna rola w pogłębianiu am. Kontaktów ze światem islamskim).
Zlikwidowanie siatki terrorystycznej w AFG i PAK oraz zaangażowanie kluczowych państw regionu w działalność sojuszu antyterrorystycznego.
Ułatwienie ekspansji firm amerykańskich na rynki południowoazjatyckie.
Wzmacnianie stabilności państw Azji Pd poprzez promocję demokracji i praw człowieka, wspieranie rozwoju społeczno-ekonomicznego oraz pomoc w pokojowym uregulowaniu konfliktów.
Polityka zagraniczna USA w tym okresie była klasycznym przykładem polityki „kija i marchewki”, przy ograniczonym wykorzystaniem środków dyplomatycznych i przewagą negatywnych środków- ekonomicznych. Dzięki przewadze ekonomicznej i byciem głównym dostawcą pomocy rozwojowej dla Azji USA miały szeroki wachlarz możliwości wywierania nacisku. Sankcje nakładano dla osiągnięcia różnorakich celów, była ona popierana przez Kongres. Polityka taka odbijała się negatywnie wobec dwustronnych stosunków USA z Indiami i PAK. Środki dyplomatyczne powróciły do łask za rządów Billa Clintona w 1997r. Po 11.09.2001r. USA zdecydowały się na interwencję wojskową w AFG w celu trwałego zlikwidowania baz terrorystycznych. 2002 r. Operacja „Endurig Freedom” rozszerzyła się na pakistańskie Federalne Terytoria Plemienne. Skutkowało to wzmocnieniem wojskowego potencjału Pakistanu, jako państwa frontowego w walce z terroryzmem. Jednocześnie wzmocnienie współpracy wojskowej z Indiami - IMET - International Military Education and Training. Oprócz pomocy finansowej USA udzielały pomocy gospodarczej. Co więcej posługiwano się środkami ideologicznymi - „nuklearna dyplomacja publiczna” (konferencje, mogące mieć wpływ na kształtowanie opinii społeczeństwa w kwestiach nuklearyzacji).

(…)

… i działania USA w Azji Południowej.
a) Działania na rzecz zahamowania rozprzestrzeniania broni masowego rażenia na subkontynencie indyjskim.
- „Zatrzymanie, cofnięcie,a w końcu zlikwidowanie” programów nuklearnych Indii i PAK było priorytetem Billa Clintona. - Indie i PAK miały zostać włączone w ramy międzynarodowego porządku nuklearnego (Traktat o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej- NPT - 1968).Indie…
… ku partnerstwu strategicznemu z Indiami.
Zmiana podejścia USA w stosunku do Indii wraz z jej rozwojem gospodarczym w latach 90. W 1997r. Zainicjowano ind.-am. Dialog strategiczny (chęć rozdzielenia przez USA swoich relacji wobec dwóch największych państw regionu; zniesienie ograniczeń eksportowych; ożywienie stosunków gospodarczych).
2000r. - Bill Clinton podpisał podczas wizyty w Indiach - Wizję na nowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz