Stosunki międzynarodwe w regionie Azji i Pacyfiku-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 623
Wyświetleń: 1918
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunki międzynarodwe w regionie Azji i Pacyfiku-opracowanie - strona 1 Stosunki międzynarodwe w regionie Azji i Pacyfiku-opracowanie - strona 2 Stosunki międzynarodwe w regionie Azji i Pacyfiku-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Stosunki międzynarodowe w regionie Azji i Pacyfiku
Kaczmarski, Bezpieczeństwo Azji Wschodniej i Pacyfiku
W okresie zimnej wojny dynamikę w regionie Azji Wschodniej i Pacyfiku w zasadniczym stopniu określała rywalizacja pomiędzy Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi. Region był najbardziej gorącym obszarem konfrontacji zimnowojennej, na którym Moskwa i Waszyngton toczyły „wojny przez pośredników” (proxy wars), w Korei oraz Wietnamie. Mniejszą rolę w bezpieczeństwie regionu odgrywały Chiny oraz Japonia. Początkowy sojusz radziecko - chiński przekształcił się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku w rywalizację ideologiczną i polityczną. Jej szczytem była otwarta konfrontacja zbrojna w 1969 roku na rzeką Ussuri. Dekada lat 70. przyniosła porozumienie Chin ze Stanami Zjednoczonymi, które w latach 80. przekształciło się w faktyczny sojusz skierowany przeciwko dominacji radzieckiej w regionie. Japonia z kolei pozostawała przez okres zimnej wojny związana z USA ścisłym sojuszem polityczno - wojskowym, który pozbawiał ją jednocześnie większej roli w zapewnieniu bezpieczeństwa w regionie. Koniec zimnej wojny przyniósł przede wszystkim rekonfigurację sojuszy na obszarze Azji Wschodniej.
Rozpad ZSRR
Głównym czynnikiem, który określił problemy bezpieczeństwa międzynarodowego w regionie Azji Wschodniej i Pacyfiku po zakończeniu zimnej wojny, był rozpad Związku Radzieckiego. Dotychczas to państwo odgrywało wraz z USA kluczową rolę na tym obszarze i w świecie. Pojawienie się w miejsce ZSRR znacznie słabszej Federacji Rosyjskiej i spowodowało przewartościowanie interesów bezpieczeństwa poszczególnych państw zaangażowanych w regionie, ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami na czele.
Na Dalekim Wschodzie interesy bezpieczeństwa Rosji związane były przede wszystkim z rozwojem gospodarczym tych obszarów. Zarówno wśród elit, jak i w społeczeństwie rosyjskim powszechne są obawy przed rosnącym wpływem Chin na tych terytoriach. Elementem istotnym z punktu widzenia ewolucji bezpieczeństwa międzynarodowego było zmniejszenie liczebności sił zbrojnych w tym regionie.
Utrzymywanie się podziału Korei
Konflikt pomiędzy Koreańską Ludowo - Demokratyczną oraz Republiką Korei pozostawał w stanie zamrożenia od podpisania przez oba państwa rozejmu w Panmudżonie 27 lipca 1953 roku. Zakończenie zimnej wojny nie przyczyniło się do rozwiązania problemu podziału Półwyspu Koreańskiego, chociaż zjednoczenie Niemiec wywołało falę spekulacji o możliwości zjednoczenia państw koreańskich. Granica pomiędzy Koreą Północną i Południową na 38 stopniu równoleżnika północnego jest wciąż granicą najbardziej zmilitaryzowaną granica na świecie. Równie napięte pozostawały relacje pomiędzy Phenianem a Tokio.
Nierozwiązane problemy terytorialne


(…)

… niewielki wpływ na bezpieczeństwo w regionie Azji Południowej ma ONZ. Indie konsekwentnie odmawiają realizowania decyzji Rady Bezpieczeństwa, w której zasiada ich strategiczny rywal. Chiny wykorzystują swoją pozycję do blokowania ambicji Indii.
Ważkie znaczenie dla ludzkiego wymiaru bezpieczeństwa w regionie ma natomiast działalność agend ONZ pomagających w realizacji Milenijnych Celów Rozwoju, zwłaszcza…
… obszarem wojny z terroryzmem.
Istotnym czynnikiem określającym stosunki amerykańsko - chińskie jest chińska modernizacja nuklearna, na której przebieg z pewnością wpłynie rozmieszczenie przez USA systemu obrony przeciwrakietowej. Celem prowadzonej od ponad dekady modernizacji jest stworzenie sił zbrojnych zdolnych przetrwać pierwsze uderzenie i dokonać uderzenia odwetowego.
Rola instytucji wielostronnych…
… tożsamość muzułmanie uzyskują w ramach wspólnoty religijnej. Pisma Maududiego i Kutba miały ogromny wpływ na Talibów.
Kaszmir
U podłoża podziału Indii Brytyjskich na dwa państwa leżała idea „dwóch narodów”: hinduskiego i muzułmańskiego, które nie mogą współistnieć w jednym organizmie politycznym.
Teorię „dwóch narodów” stworzył muzułmański poeta Mohammad Iqbal na początku lat 30. W 1940 roku została…
… nad Kaszmirem pozwoliłoby Pakistanowi uzasadnić jego ambicje reprezentowania wszystkich wyznawców islamu na subkontynencie, znacząco uszczuplone po secesji Pakistanu Wschodniego w 1971 roku.
Wojny indyjsko - pakistańskie
Impulsem do wybuchu drugiej wojny indyjsko - pakistańskiej była porażka, jaką Indie poniosły w toczonej w 1962 roku wojnie z Chinami. Wzmocniony amerykańską pomocą wojskową Pakistan poczuł…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz