Wojna z terroryzmem na kontynencie Indyjskim - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wojna z terroryzmem na kontynencie Indyjskim - omówienie - strona 1 Wojna z terroryzmem na kontynencie Indyjskim - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

WOJNA Z TERRORYZMEM NA KONTYNENCIE INDYJSKIM
NIESTABILNOŚĆ WEWNĘTRZNA PAKISTANU
- państwo boryka się z problemami ekonomicznymi i politycznymi
- istnieją także konflikty etniczne i religijne
Różnice etniczne pojawiły się w 1971 roku gdy Pakistan Wschodni dokonał udanej secesji. W Pakistanie pozostały 4 grupy etniczne: Pendżabowie (44%), Pasztuni (15%), Sindhowie (14%), Beludżowie (3.6%).
- prowadzona w latach 70-tych polityka centralizacji oraz dominacja Pendżabóww życiu publicznym przyczyniła się do nasilenia tendencji separatystycznych,
- inne konflikty etniczne to m. in. Konflikt między sannicką większością (77%) a szyitami (przyczyną była oparta na wąskiej sannickiej interpretacji Koranu polityka islamizacji). Z pomocą buntującym się szyitom przyszedł Iran, który dostarczył im broń i zaopatrzenie. W odpowiedzi rząd wspomógł rozbudowę radykalnych organizacji sannickich oraz sieci szkółek koranicznych. W 1996r. uczniowie tych szkół - talibowie - przejęli władzę Afganistanie. (Zamachy: w 2004r. na meczet w Quecie- zginęło 50 szyitów, w 2005 - w podobnym zamachu w Beludżystanie- 40). Na stosunki religijne w Pakistanie niekorzystny wpływ wywiera wojna między szyitami i sunnitami w Iraku.
WOJNA Z TERRORYZMEM W PAKISTANIE
Pod silną presją USA 12.09.2001 Pakistan zaoferował USA „nieograniczoną pomoc w walce z terroryzmem”, czyli:
- ściganie członków Al-Kaidy
- zerwanie współpracy z talibami
- udostępnienie baz wojskowych oraz ścisła współpraca wywiadowcza i logistyczna
2002 - gen. Musharraf zakazał działalności organizacji, które znalazły się na amerykańskiej liście ugrupować terrorystycznych.
Pomimo stanowczych działań, w Pakistanie i tak istnieje siatka terrorystyczna:
2003 - próba zamachu na prezydenta Musharrafa
2003 - organizatorzy zamachów w Londynie w lipcu 2005 mieli kontakty z pakistańskimi medresami (szkółkami koranicznymi)
TERRORYZM W KASZMIRZE
Część kaszmirskich organizacji była powiązana z islamskimi bojówkami terrorystycznymi lub otrzymywała fundusze i uzbrojenie od Pakistanu.
10.2001-zamach na budynek kaszmirskiego parlamentu; 12.2001 - atak na parlament indyjski; 2002- zamach na indyjską bazę wojskową.
01.2002 - prezydent Musharraf zadeklarował, że władze nie zezwolą na wykorzystywanie pakistańskiego terytorium jako bazy terrorystycznej. Po kilku deklaracjach obniżyło się napięcie w Kaszmirze.
WZROST POPULARNOŚCI RADYKALNEGO ISLAMU W BANGLADESZU
Radykalna organizacja islamistyczna - Harkat-ul-Jihad-al-Islami (HUJI), która w 1998 poparła wezwania Bin Ladena do ataków na amerykańskich obywateli. W 2002 do parlamentu weszły radykalne partie islamskie takie jak HUJI.


(…)

… współistnienia:
- wzajemne poszanowanie integralności terytorialnej
- wzajemną nieagresję
- nieinterwencję
- równość i wzajemność korzyści
- pokojowe współistnienie
Kością niezgody stał się jednak Tybet. Indie co prawda uznały chińskie panowanie w tym rejonie, jednak po stłumieniu powstania w Lhasie w 1959r. przyjęły Dalajlamę wraz z dużą grupą tybetańskich uchodźców. Problemem stał się bezludny obszar Aksai…
…. Obydwa kraje walczą o strefę wpływów w regionie Oceanu Indyjskiego, głównie ze względu na konieczność zabezpieczenia interesów energetycznych.
KONFLIKT SYNGALESKO-TAMILSKI
Konflikt etniczny pomiędzy Syngalezami (74% ludności Sri Lanki w 1981r.) a Tamilami podsyciły centralizacyjne i prosyngaleskie działania rządu. Występująca w imieniu uciskanej mniejszości tamilskiej nacjonalistyczna organizacja Tamilskie Tygrysy zażądała utworzenie niepodległości państwa Tamil Ealam na północnych i wschodnich obszarach wyspy. Konflikt wywołał zaniepokojenie Indii - niektóre indyjskie stany są zamieszkiwane przez ludność tamilską.
21 maja 1991r. w zamachu zorganizowanym przez Tamilskie Tygrysy zginął Rajiv Gandhi.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz