Połączenia zgrzewane-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Połączenia zgrzewane-opracowanie - strona 1 Połączenia zgrzewane-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Połączenia zgrzewane - wykonywane są przez połączenie rozgrzanych i nadtopionych powierzchni łączonych materiałów. Można rozróżnić rodzaje zgrzewania:
mufowe - fragmenty łączonych elementów w postaci części elementu z cylindryczną powierzchnią zewnętrzną i mufy z cylindryczną powierzchnią wewnętrzną są jednocześnie podgrzewane odpowiadającymi ich wymiarom końcówkami grzewczymi zgrzewarki. Po odczekaniu przewidzianego instrukcją czasu nagrzane elementy są łączone ze sobą przez wsunięcie zewnętrznej części cylindra w mufę.
doczołowe - ucięcie prostopadłe, końce łączonych elementów nagrzewane są przez określony czas elementem grzejnym zgrzewarki, a potem są dociskane doczołowo za pomocą specjalnego oprzyrządowania, przewidzianych instrukcją i certyfikatem złączek, oraz wykonywanie połączenia zgodnie z instrukcją i zastosowaniem odpowiednich narzędzi.
elektrooporowe - odmiana zgrzewania mufowego, polegająca na tym, że zamiast zgrzewarki stosuje się specjalne kształtki z zatopionym w niej oporowym przewodem grzejnym. Po nasunięciu złącza elektrooporowego na cylindryczny fragment łączonego elementu, podłącza się grzejny przewód oporowy do źródła prądu. Podczas przepływu prądu następuje rozgrzanie i stopienie materiału rury i złącza elektooporowego.
zaciskowe - polegają na zaciśnięciu rury w określony sposób na łączniku. Może też być element zaciskający zaciśnięty na rurze. Zaciśnięcie elementu zaciskowego może być realizowane różnymi sposobami: odkręceniem nawiertki wywierającej odpowiedni nacisk, zaprasowaniem pierścienia na rurze, lub inny sposób. Warunkiem poprawnego wykonania jest zastosowanie właściwych, przewidzianych instrukcją i certyfikatem złączek, oraz wykonanie połączenia zgodnie z instrukcją i narzędziami.
zaprasowywane - odmiana połączeń zaciskowych. Do wykonania stosuje się zaciskarki ręczne lub mechaniczne. Na przygotowaną wcześniej rurę z tworzywa sztucznego wkłada się metalową złączkę, którą zaciska się na końcowe rury. Uszczelnienie połączenia następuje poprzez zaprasowanie zewn. tulei złączki na rurze
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz