Nowoczesne metody łączenia rurociągów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nowoczesne metody łączenia rurociągów-opracowanie - strona 1 Nowoczesne metody łączenia rurociągów-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Nowoczesne metody łączenia rurociągów.
a) Połączenia kielichowe z uszczelką wykonuje się poprzez wsunięcie bosego końca rury w kielichu stanowiący fragment przyłączeniowej rury, kształtki lub innego elementu instalacji. W kielichu znajduję się rowek o kształcie odpowiednim do zastosowanej uszczelki.
b) Połączenia gwintowe - wykonuje się z uszczelnieniem na gwint lub uszczelnieniem powierzchni kształtowych z uszczelka lub bez. Gwint może być wykonywany w materiale rodzimym złączki lub w postaci wkładki z gwintem z innego materiału zatopionej na stale w złączce. c) Polaczenie kołnierzowe - wykonywane przez zastosowanie płaskiej uszczelki pomiędzy płaszczyznami przyległymi, kształtowej uszczelki pomiędzy odpowiednio uformowanymi płaszczyznami lub bez uszczelki na odpowiednio uformowanych powierzchniach kształtowych. Kołnierz może stanowić uformowany fragment elementu łączonego. d) Polaczenia klejone - wykonane są na odpowiednio uformowanych zakończeniach elementów. Część cylindryczna zewnętrzna jest wsuwana w gładka mufę drugiego elementu. Powierzchnie obu łączonych elementów muszą być czyste, odtłuszczone oraz pokryte klejem. Do czyszczenia i odtłuszczania należy stosować do środków zalecanych przez producenta. Kleje muszą być odpowiednie dla łączonych materiałów.
e) Polaczenia rozgrzewane - wykonywane są przez połączenie rozgrzanych i nadtopionych powierzchni łączonych materiałów. Rodzaje zgrzewania to:
- zgrzewanie mufowe - fragmenty łączonych elementów w postaci części elementu z cylindryczną pow. zew. i mufy z cylindryczną pow. wew. Są jednocześnie podgrzewane odpowiadającymi im wymiarom końcówkami grzewczymi zgrzewarki. Po odczekaniu odpowiedniego czasu łączone są ze sobą przez wsuniecie zewnętrznej części cylindrycznej w mufę. - zgrzewanie doczołowe - ucięcie prostopadle końca łączonych elementów są nagrzewane przez określony czas a następnie są dociskane doczołowo za pomocą specjalnego oprzyrządowania aż do wystąpienia odpowiedniej wielkości nadlewu na zew. pow. połączenia.
- zgrzewanie elektrooporowe - to odmiana zgrzewania mufowego. Polega na tym, że zamiast zgrzewki stosuje się specjalne kształtki z zatopionym w niej oporowym przewodem grzejnym. Po nasunięciu złącza elektrooporowego na cylindryczny fragment łączonego elementu, podłącza się grzejny przewód oporowy do źródła prądu. Podczas przepływu prądu następuje rozgrzanie i stopienie materiału rury i złącza elektrooporowego. f) Polaczenia zaciskowe - polega na zaciśnięciu rury w odpowiedni sposób na łączniku. Na rurze może być też zaciśnięty element zaciskający. Zaciśniecie może być realizowane rożnymi sposobami: dokręceniem nawiertki wywierającej odpowiedni nacisk, zaprasowaniem pierścienia na rurze. Warunkiem poprawnego wykonania połączenia jest zastosowanie właściwych, przewidzianych instrukcją i certyfikatem złączek oraz wykonanie zgodnie z instrukcją i zastosowaniem odpowiednich narzędzi.

(…)

… zgodnie z instrukcją i zastosowaniem odpowiednich narzędzi. g) Połączenia zaprasowane - to odmiana połączeń zaciskowych. Do ich wykonania stosuje się zaciski ręczne lub mechaniczne. Na przygotowana rurę z tw. sztucznego wkłada się metalową złączkę, którą zaciska się na końcówkę rury. Uszczelnienie połączenia następuje poprzez zaprasowanie zewnętrznej tulei złączki na rurze. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz