Połączenia ciesielskie - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1960
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Połączenia ciesielskie - wykład - strona 1 Połączenia ciesielskie - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Połączenia ciesielskie
Połączenia ciesielskie służą do łączenia elementów drewnianych już od najdawniej­szych czasów [1J, [2], [8], [9], [10], [13], [16], [18], [24], [30], [31], [35], [37], [40]. [41], [42], [45], [46], [47], [49]. Mają one niewielką nośność, a ich wykonanie jest praco­chłonne. Takie połączenia wymagają znacznych, a niekiedy bardzo skomplikowanych wcięć osłabiających przekroje łączonych elementów. Dlatego często stosuje się do­datkowo łączniki w postaci klamer, gwoździ i śrub. Połączenia ciesielskie są uważane za przegubowe. Poza tym, wskutek małej dokładności dopasowania łączonych ele­mentów i zmian objętości drewna powstających w wyniku wysychania (nawilżania) mogą doprowadzić do znacznych odkształceń całej konstrukcji [16], [25], [31], [32]. Niepowodzenia w stosowaniu konstrukcji drewnianych były najczęściej skutkiem błę­dów w wykonywaniu połączeń ciesielskich. Do złączy ciesielskich należą połączenia na czopy i gniazda, na wręby, zazębienia, klocki i kliny.
Cechą wspólną wszystkich połączeń ciesielskich są wręby i zaciosy wykonywa­ne w łączonych elementach konstrukcyjnych, przenoszące najczęściej siły osiowe, a niekiedy również niewielkie momenty zginające.
Połączenia na czopy, Stosuje się przy łączeniu pali łub słupów z oczepami łub podwalinami (rys, 3,42). Połączenia na czopy i gniazda wykonuje się stosunkowo rzadko.
W końcówce pala lub słupa należy wyrobić czop o wymiarach w planie [208]:
Gniazdo w oczepie lub podwalinie powinno mieć takie same wymiary w pla­nie ab, a głębokość 5 -h 10 mm większą od wysokości czopa h.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz