Zasady przeprowadzania przeglądów podpór drewnianych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 854
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady przeprowadzania przeglądów podpór drewnianych - strona 1 Zasady przeprowadzania przeglądów podpór drewnianych - strona 2 Zasady przeprowadzania przeglądów podpór drewnianych - strona 3

Fragment notatki:

Zasady przeprowadzania przeglądów podpór drewnianych
Wiosenne wody połączone z pochodem lodów mogą rozmyć dno koło jarzma i izbi­cy. Oględziny przeprov z nadejściem wiosny mają przeto na celu stwierdze­nie ewentualnych podmyć i zapełnienie ich narzutem kamiennym.
Pale drewniane należy sprawdzić ze względu na gnicie i butwienie, szczególnie w miejscach, które są na przemian mokre i suche. Najbardziej narażone na gnicie i butwienie są miejsca pali przy powierzchni gruntu lub stykające się z nim oraz te, w których gromadzi się błoto i inne zanieczyszczenia utrzymujące wilgoć.
jeżeli jarzmo jest w wodzie słodkiej, to sprawdza się starannie elementy usytu­owane blisko wody. Gdy jest w wodzie słonej - starannie kontroluje się stan jarzma poniżej jej zwierciadła. Tam bardzo często pale są uszkodzone przez drzewotocza (świdraki). Atakują one drewno od poziomu najwyższej wody do dna akwenu. Bar­dzo podatne na te uszkodzenia są części pali odsłonięte wskutek rozmycia gruntu • o kół .uch.
Należy mieć na uwadze, że często pale są zewnętrznie w dobrym stanic, a we­wnątrz - zgniłe. Przykładem mogą być pale nasycone kreozytem, których gnicie rozpoczyna się od rdzenia, gdzie środek ochronny nie przeniknął, a na zewnątrz nie wykazują zepsucia. Łatwiej gniją pale zabezpieczone przed gniciem, w których woda i powietrze mają dostęp do rdzenia (nie nasyconego środkiem ochronnym) przez pęknięcia, otwory dla śrub, zaciosy, wręby oraz inne otwory. Pogląd o stanie pala daje wbicie w niego gwoździa, wywiercenie otworu kontrolnego oraz ostuka-nie młotkiem. Specjalna uwaga powinna być zwrócona na powierzchnie kontakto­we drewna oraz na miejsce, w których gromadzi się błoto i inne zanieczyszczenia. Na przykład, mogą zatrzymywać się na elementach jarzma pływające rośliny i szcząt­ki, zbierając się w miejscach ich połączeń. Tam utrzymują wilgoć. Dlatego należy sprawdzać, czy w złączach elementów jarzma są szczątki przyniesione przez wodę i czy w tych miejscach drewno gnije. Miejscami wrażliwymi na gnicie są także gło­wice pali w stykach z oczepem, przymocowania kleszczy do pali, powierzchnie spę­kane lub rozłupane.
Należ)' sprawdzić, czy w drewnie są pęknięcia. Odnotowuje się duż pękni • przy otworach śrub oraz wszystkie inne, w których może utrzymywać się woda i po­wodować gnicie drewna.
Elementy jarzma mogą być uszkodzone wskutek uderzenia przez pień drzewa lub jednostkę pływającą. Mogą być też wygięte w następstwie przeciążenia mostu. Należy sprawdzić, czy występują takie uszkodzenia.
Oczepy powinny być sprawdzane ze względu na gnicie, pęknięcia i uszkodze­nia spowodowane przeciążeniem.
Zaleca się obserwowanie oczepów pod przejeżdżającymi ciężkimi pojazdami, gdyż to ułatwia wykrycie nadmiernych ugięć i innych deformacji. Oczepy stalowe powinny być obserwowane ze względu na odkształcenia skrętne, którym sprzyja mimośrodowość połączeń z p a - ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz