To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zasady przeprowadzania przeglądów podpór drewnianych
Wiosenne wody połączone z pochodem lodów mogą rozmyć dno koło jarzma i izbicy. Oględziny przeprov z nadejściem wiosny mają przeto na celu stwierdzenie ewentualnych podmyć i zapełnienie ich narzutem kamiennym.
Pale drewniane należy sprawdzić ze względu na gnicie i butwienie, szczególnie w miejscach, które są na przemian mokre i suche. Najbardziej narażone na gnicie i butwienie są miejsca pali przy powierzchni gruntu lub stykające się z nim oraz te, w których gromadzi się błoto i inne zanieczyszczenia utrzymujące wilgoć.
jeżeli jarzmo jest w wodzie słodkiej, to sprawdza się starannie elementy usytuowane blisko wody. Gdy jest w wodzie słonej - starannie kontroluje się stan jarzma poniżej jej zwierciadła. Tam bardzo często pale są uszkodzone przez drzewotocza (świdraki). Atakują one drewno od poziomu najwyższej wody do dna akwenu. Bardzo podatne na te uszkodzenia są części pali odsłonięte wskutek rozmycia gruntu • o kół .uch.
Należy mieć na uwadze, że często pale są zewnętrznie w dobrym stanic, a wewnątrz - zgniłe. Przykładem mogą być pale nasycone kreozytem, których gnicie rozpoczyna się od rdzenia, gdzie środek ochronny nie przeniknął, a na zewnątrz nie wykazują zepsucia. Łatwiej gniją pale zabezpieczone przed gniciem, w których woda i powietrze mają dostęp do rdzenia (nie nasyconego środkiem ochronnym) przez pęknięcia, otwory dla śrub, zaciosy, wręby oraz inne otwory. Pogląd o stanie pala daje wbicie w niego gwoździa, wywiercenie otworu kontrolnego oraz ostuka-nie młotkiem. Specjalna uwaga powinna być zwrócona na powierzchnie kontaktowe drewna oraz na miejsce, w których gromadzi się błoto i inne zanieczyszczenia. Na przykład, mogą zatrzymywać się na elementach jarzma pływające rośliny i szczątki, zbierając się w miejscach ich połączeń. Tam utrzymują wilgoć. Dlatego należy sprawdzać, czy w złączach elementów jarzma są szczątki przyniesione przez wodę i czy w tych miejscach drewno gnije. Miejscami wrażliwymi na gnicie są także głowice pali w stykach z oczepem, przymocowania kleszczy do pali, powierzchnie spękane lub rozłupane.
Należ)' sprawdzić, czy w drewnie są pęknięcia. Odnotowuje się duż pękni • przy otworach śrub oraz wszystkie inne, w których może utrzymywać się woda i powodować gnicie drewna.
Elementy jarzma mogą być uszkodzone wskutek uderzenia przez pień drzewa lub jednostkę pływającą. Mogą być też wygięte w następstwie przeciążenia mostu. Należy sprawdzić, czy występują takie uszkodzenia.
Oczepy powinny być sprawdzane ze względu na gnicie, pęknięcia i uszkodzenia spowodowane przeciążeniem.
Zaleca się obserwowanie oczepów pod przejeżdżającymi ciężkimi pojazdami, gdyż to ułatwia wykrycie nadmiernych ugięć i innych deformacji. Oczepy stalowe powinny być obserwowane ze względu na odkształcenia skrętne, którym sprzyja mimośrodowość połączeń z p a -
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)