Pojęcie źródeł prawa pracy i ich rodzaje

Nasza ocena:

5
Pobrań: 252
Wyświetleń: 1232
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie źródeł prawa pracy i ich rodzaje  - strona 1 Pojęcie źródeł prawa pracy i ich rodzaje  - strona 2

Fragment notatki:

II. Źródła prawa pracy
1. Pojęcie źródeł prawa pracy i ich rodzaje (zagadnienie opracowane na pdst. wykładu)
Źródłami prawa pracy są akty normatywne zawierające normy o treści należącej do przedmiotu prawa pracy (są to źródła pochodzenia prawa)
Definicja legalna (art. 9 §1-3 kp) składa się z 2 części:
1) dotyczy zakresu pojęcia pr. pracy (paragraf 1)
2) dot. treści źródeł pr. pracy (§2 i 3 kp)- są to powszechne obowiązki stron stosunku pracy (są nimi pracownicy i pracodawcy)- oraz hierarchii źródeł pr. pracy. W szczególności postanowienia zakładu i porozumienia zbiorowe nie mogą być bardziej korzystne dla pracowników niż przepisy i ustawy wydane na ich podstawie. Również postanowienia układu zbiorowego nie mogą być mniej korzystne niż porozumienia ponadzakładowe (art. 24126 §1 kp dot. tylko układu zbiorowego pracy). Natomiast post. regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż ustawy i przepisy wykonawcze, układy i porozumienia zbiorowe. Jak z tego wynika relacja pomiędzy poszczególnymi źródłami prawa oparta jest na zas. uprzywilejowania pracownika ( art. 9 §2 kp).
Hierarchia źródeł prawa pracy - konstytucja
- umowy międzynarodowe (ratyfikowane i przyjęte za zgoda parlamentu)
- kodeks pracy + inne ustawy + akty wykonawcze
zasada korzystności wyznaczona przez ustawodawcę
- układy zbiorowe pracy (zakładowe, ponadzakładowe), inne porozumienia zbiorowe oparte na ustawie - regulaminy i statuty
Ustawowa definicja (art. 9 kp) opiera się na wyliczeniu aktów prawnych, które wchodzą w zakres prawa pracy: Kodeks pracy, inne ustawy oraz akty wykonawcze określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, układy zbiorowe pracy i inne oparte na ustawie porozumienia zbiorowe oraz regulaminy i statuty, określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
Rodzaje źródeł prawa pracy:
1) powszechne- występują we wszystkich gałęziach prawa, wydaja je organy władzy i admin. państwowej w zakresie swego umocowania. Są to ustawy i rozporządzenia.
2) specyficzne- występują tylko w pr. pracy a występując w innych dziedzinach nie maja takiego oddziaływania. Poza układami zbiorowymi i innymi porozumieniami zbiorowymi nie mają umocowania konst.
1.1. Dyferencjacja prawa pracy (na podst. wykładu)
Oznacza zróżnicowanie regulacji prawnej stosunków społecznych będących przedmiotem prawa pracy. Jest przeciwieństwem uniformizmu (jednolitości) występującej w innych gałęziach prawa. W takim nasileniu występuje tylko w prawie pracy.
Kryteria dyferencjacji:
1) właściwości osobiste pracowników


(…)

…, kierowca- w jego przyp. ważny jest czas pracy)
- szczególnie uciążliwy charakter pracy
- kierowniczy charakter pracy
- miejsce wykonywania pracy
Rodzaje dyferencjacji:
1) zawodowa- ze względu na wykonywany zawód
wyrażają ją Karty Praw i Obowiązków lub pragmatyki pracownicze, zwykle jest to regulacja ustawowa (np. Karta Nauczyciela, ustawa o szkolnictwie wyższym). Niektóre zawody mają odrębne regulacje np…
…), orzecznictwo, zwyczaj, zobowiązania.
Orzecznictwo TK uchylając akty prawa nie zmienia systemu prawa. Tworzy stan prawny w negatywny sposób (nie tworzy prawa pozytywnego)
Orzecznictwo SN wykazuje sposób interpretacji norm , który staje się standardem, wpływa tym samym na stan świadomości prawnej.
Zwyczaj (normy zwyczajowe) w zakładach pracy (np. dot. usprawiedliwiania nieobecności) reguluje funkcjonowanie…
… (regulamin wynagradzania, regulamin pracy, statuty0
- konwencje MOP (specyficzne ze względu na znaczenie w pr. pracy i rolę którą dotychczas w pr. pracy odegrały) Art. 87 Konst. nie wymienia wśród źródeł powszechnie obowiązującego prawa układów zbiorowych pracy ani innych porozumień zbiorowych. Jednakże jej art. 59 ust.2 przyznaje związkom zawodowym oraz pracodawcom i ich organizacjom prawo do zawierania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz