2. Pojęcie ustroju politycznego W tekstach konstytucji nie można zleźć definicji ustroju politycznego. Nie jest to zadanie , które powinien spełniać akt prawny najwyższego rzędu.
Najczęściej spotykane stanowisko, którego reprezentantem był A. Burda , w pojęciu „ustrój” dostrzega zestawienie elementów, przeprowadzone według określonej idei przewodniej. Można mówić dlatego o ustroju organizmu ludzkiego, samorządu, państwa. Elementy te składają się na pewną całość. Zatem ustrój polityczny jest polityczną organizacją społeczeństwa, która jest zbudowana w oparciu o zasady dotyczące organizacji władzy publicznej w państwie.
W literaturze prawniczej przez „ustrój polityczny” rozumie się podstawowe idee polityczne ustrojodawcy, na podstawie których zbudowana jest władza publiczna i których rozwinięcie następuje albo w treści konstytucji albo w drodze ustawodawstwa zwykłego.
Można zatem określić ustrój polityczny jako całokształt zasad odnoszących się do organizacji i funkcjonowania władzy publicznej w państwie. Chodzi w tym przypadku o zestaw idei przewodnich w postaci zasad prawnych określających strukturę władzy i polityczną organizacje społeczeństwa.
Trzeba podkreślić, że w zakres pojęcia „ustrój polityczny” wchodzą wyłącznie zasady, czyli pewne idee przewodnie odnoszące się do organizacji i funkcjonowania władzy publicznej, nie chodzi natomiast w tym przypadku o konkretne instytucje prawno - polityczne. Stąd zmiana konstrukcji którejś z instytucji prawno - politycznych nie oznacza automatycznie zmiany ustroju politycznego. O zmianie ustroju w toku przeprowadzonej w 1989 roku nowelizacji konstytucji decydowało nie przywrócenie w Polsce instytucji prezydenta czy Senatu, ale zmiana zasad, na jakich opierała się dotychczasowa organizacja władzy państwowej.
Dokonano tego zastępując zasadę suwerenności ludu pracującego miast i wsi zasadą zwierzchnictwa narodu, odrzucając zasadę kierowniczej roli partii komunistycznej, odchodząc od zasady jednoizbowości parlamentu, na rzecz dwuizbowości ciała przedstawicielskiego. Urealniono zasadę niezawisłości sędziów i niezależności sądów.
Tak więc ustrój polityczny zmienia się nie wraz ze zmianą instytucji prawo - politycznych, ale wskutek zmiany przewodnich idei, na jakich konstytucja oparła konstrukcję władzy publicznej w państwie, a więc ze zmianą zasad organizacji i działania tej władzy.
Ustrój polityczny nie jest równoznaczny z pojęciem „systemu politycznego”. System polityczny jest szerszym pojęciem , ponieważ obejmuje struktury władzy publicznej, w tym państwo, ale też instytucje społeczne, jak partie polityczne, związki zawodowe, organizacje społeczne, a także panujące poglądy filozoficzne i polityczne.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)