Pojęcie turystyki i ekonomiki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie turystyki i ekonomiki - strona 1

Fragment notatki:

EKONOMIKA I ORGANIZACJA TURYSTYKI. Wśród dyscyplin zajmujących się turystyką można wyróżnić ekonomikę turystyki. Jest to dyscyplina ekonomii.
Turystyka jest zjawiskiem psychologicznym, społecznym, ekonomicznym, przestrzennym i kulturowym.
Ekonomika tur ystyki bada zjawiska i prawidłowości ekonomiczne w niej występujące (w odniesieniu do całej turystyki przeciwstawiając ją innym sektorom gospodarki narodowej).
Celem ekonomiki turystyki jest ustalenie za pomocą naukowych metod najbardziej efektywnych instrumentów polityki turystycznej i zarządzania zmierzających do optymalnego zaspokajania szeroko rozumianych potrzeb społecznych związanych z tą dziedziną nauki.
Ekonomika turystyki zajmuje się badaniami makroturystycznymi. Natomiast ekonomiki funkcjonalne, które wyodrębniły się z ekonomiki turystyki zajmują się badaniami makroturystycznymi. Są to między innymi: ekonomika biura podróży, ekonomika hotelarstwa, ekonomika hotelów.
Wg Aleksandra Kornaka ekonomika turystyki wyodrębniła się z nauk ogólnoekonomicznych, jako jedna z dziedzin ekonomi stosowanej. Rozumie on ekonomikę turystyki jako naukę o stosunkach gospodarczych i społecznych. We współczesnym świecie oraz w prawidłowościach rządzących produkcją dóbr i świadczenia usług związanych z obsługą, ruchem turystycznym.
Przedmiotem badań jest analiza zjawisk i procesów turystycznych. Ustalenie w jakim stopniu ruch turystyczny wpływa na dobrobyt społeczeństwa i zaspokaja jego potrzeby. Przedmiotem badań jest społeczeństwo. Obiektem szczególnych badań są usługi turystyczne, a także produkcja, ich ocena, koszt i poziom świadczeń.
Można więc określić, że ekonomika turystyki zajmuje się:
Badaniem i przedstawianiem mechanizmów pojawiania się ruchu turystycznego, a przede wszystkim ekonomicznych przesłanek terytorialnego i czasowego przemieszczania mas turystycznych.
Badaniem typowych dla turystyki metod i form działania oraz występowania tendencji rozwojowych.
Badaniem prawidłowości występujących produkcji dóbr materialnych, świadczenia usług oraz udostępnianiu dóbr wolnych występujących w turystyce.
Badaniem i sprawdzaniem form rachunku ekonomicznego stosowanego w rozwoju makroekonomicznych problemów w skali całego zjawiska jakim jest turystyka.
Określenie stopnia efektywności runku, organizacji, metod zarządzania i polityki państwa.
Przedstawieniem zagadnień i zjawisk turystycznych w skali międzynarodowej, kraju, powiatu, gminy, branż i przedsiębiorstw.
Turystyka - przez turystykę rozumiemy zespół stosunków i zjawisk, które wynikają z podróży i pobytu osób przyjezdnych o ile nie występuje w związku z tym osiedlenie i podjęcie działalności zarobkowej. Turystyka to nie tylko podróż i pobyt w określonej miejscowości, ale również wszelkiego rodzaju następstwa takiego pobytu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz