pojęcie rynku właściwego. Pojęcie rynku właściwego - jest jednym z kluczowych zagadnień prawa konkurencji. Zgodnie z art. 4 pkt 8 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, rynek właściwy to rynek towarów, które:
- ze względu na ich przeznaczenie, cenę oraz właściwości, w tym jakość, są uznawane przez ich nabywców za substytuty (rynek produktowy) oraz - są oferowane na obszarze, na którym ze względu na ich rodzaj i właściwości, istnienie barier dostępu do rynku, preferencje konsumentów, znaczące różnice cen i koszty transportu panują zbliżone warunki konkurencji (rynek geograficzny).
Należy zwrócić uwagę, że ustawowa definicja rynku "właściwego", nie jest zbieżna z pojęciem rynku w sensie ekonomicznym, czyli całokształtem oddziaływań zachodzących pomiędzy popytem i podażą. Rynek właściwy jest terminem węższym od pojęcia rynku w sensie ekonomicznym, ponieważ ograniczony jest wyłącznie do pewnej grupy towarów i terytorium, które w danej, konkretnej sprawie, mają znaczenie z punku widzenia konkurencji i interesów uczestników rynku.
W celu wyznaczenia rynku właściwego określona działalność gospodarcza zostaje poddana analizie w trzech aspektach - asortymentowo, terytorialnie i czasowo. W ten sposób zdefiniowany zostaje rynek właściwy produktowo, geograficznie oraz czasowo.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)