Pojęcie przekształcenia
9Przez przekształcenie spółki należy rozumieć zmianę jej struktury, charakteryzującą się zmianą formy organizacyjnej i istnieniem określonej procedury rządzącej tą zmianą. Konsekwencją przekształcenia jest modyfikacja typu spółki, która istnieje jako ten sam, ale nie taki sam podmiot z uwagi na zmienioną strukturę wewnętrzną [69] . Dosyć często używane jest pojęcie „przekształcenie” na określenie wszelkich zmian strukturalnych spółek. W takim przypadku termin ten traktuje się jako kategorię zbiorczą, która obejmuje także łączenie i podział. W związku z tym wyróżnia się niekiedy przekształcenie sensu largo i przekształcenie sensu stricto [70] . Tym ostatnim pojęciem posługuje się ustawodawca w Kodeksie spółek handlowych. Przekształcenie w znaczeniu wąskim dotyczy jedynie zmiany jakościowej, a nie ilościowej [71] . W przypadku tej transformacji nie dochodzi ani do powstania nowego podmiotu, ani likwidacji istniejącego podmiotu, co jest charakterystyczne dla łączenia i podziału. W omawianym procesie restrukturyzacyjnym uczestniczy tylko jedna spółka. Przyczynami przekształcenia może być chęć zmiany rozmiarów prowadzonej działalności, rodzaju tej działalności czy też zmniejszenia kosztów funkcjonowania spółki. Ważnym czynnikiem może okazać się zamiar zwiększenia bądź zmniejszenia bezpośredniego wpływu wspólników na funkcjonowanie spółki.
9Każda spółka handlowa może zostać przekształcona w inną spółkę handlową. Dodatkowo spółka cywilna może zostać przekształcona w spółkę handlową. W tym przypadku należy pamiętać, że w sposób szczególny uregulowano przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną. Do przekształcenia konieczne jest zgłoszenie do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Zgodnie z art. 26 § 4 k.s.h. w brzmieniu obowiązującym do 7 stycznia 2009 r., jeśli przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość, która powodowała obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami o rachunkowości, zgłoszenie do rejestru było obowiązkowe i należało je dokonać w terminie trzech miesięcy od zakończenia drugiego roku obrotowego [72] . Nie jest natomiast możliwe przekształcenie spółki w likwidacji od momentu, gdy rozpoczęła podział majątku. Ten moment stanowi zatem punkt graniczny, który decyduje o zdolności przekształceniowej. Nie może zostać przekształcona również spółka w upadłości.
9Istotne znaczenie ma określenie dnia przekształcenia. Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z dniem wpisu tej ostatniej spółki do rejestru. Ten dzień jest dniem przekształcenia. Spółce przekształconej przysługują, co do zasady, wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)