Pojęcie niewypłacalności dłużnika i skutki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie niewypłacalności dłużnika i skutki  - strona 1

Fragment notatki:

Pojęcie niewypłacalności dłużnika i skutki tej niewypłacalności. W prawie cywilnym brak ogólnej definicji niewypłacalności ważnej dla całego systemu. Natomiast pojęcie niewypłacalności można szukać w przepisach ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze z 2003 r.
Co to jest niewypłacalność?
To stan, w którym każdy podmiot prawa cywilnego nie wykonuje swoich zobowiązań wobec wierzycieli (nie spłaca długów), ponieważ nie pozwala mu na to jego sytuacja majątkowa.
Dwa elementy:
Zaprzestanie wykonywania zobowiązań.
Nie pozwala na to sytuacja majątkowa . Jego pasywa przewyższają aktywa (P A).
Nie myl niewypłacalności ze stanem niemożliwości wykonywania zobowiązań . To drugie to sytuacja, w której dłużnik jest wypłacalny (A P), ale wykonanie zobowiązań jest niemożliwe z różnych przyczyn prawnych i faktycznych (powoduje to inne skutki prawne).
Skutki prawne niewypłacalności (dwie grupy):
Możliwość otworzenia postępowania upadłościowego (upadłość - egzekucja ogólna w interesie wszystkich wierzycieli upadłego), prowadzi je syndyk masy upadłości. [od pewnego czasu istnieje upadłość konsumencka - raz w życiu, pomysł UE w naszym systemie prawnym]
Uruchomienie odpowiednich środków ochronnych przez wierzycieli - środki natury restytucyjnej (przywrócenie sytuacji sprzed niewypłacalności).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz