To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pojęcie i zakres prawa handlowego
Stosunki prawne między podmiotami obrotu gospodarczego nie są jednolicie regulowane we współczesnych systemach prawnych różnych krajów. W wielu krajach europejskich przyjęta jest koncepcja dualistycznej regulacji stosunków majątkowych: podlegają one prawu cywilnemu i handlowemu (np. we Francji, w Belgii i w Niemczech). Jednakże w krajach o tradycji common law nie ma podziału na prawo cywilne i handlowe. Podobnie dualizm ten odrzuciły Włochy i Szwajcaria, gdzie stosunki gospodarczo-prawne - zarówno profesjonalne, jak i nieprofesjonalne - poddane są jednolitej regulacji prawa cywilnego. W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, mimo istnienia jednolitego kodeksu handlowego, również nie ma wyodrębnionego prawa handlowego - w odniesieniu do stosunków między różnymi podmiotami obrotu stosuje się jednolite prawo kontraktów (law of contracts).
Prawo handlowe jako dyscyplina prawa cywilnego
1Prawo handlowe stanowiło przed drugą wojną światową w Polsce odrębną gałąź prawa prywatnego (obok prawa cywilnego) - o nowoczesnej konstrukcji i treści regulacji stosunków prawnych z udziałem profesjonalnych uczestników obrotu gospodarczego. W Kodeksie handlowym z 1934 r. (k.h.) określono pozycję prawną kupca i kupca rejestrowego oraz unormowano rodzaje (typy), ustrój i zasady funkcjonowania spółek handlowych - osobowych i kapitałowych - w księdze I, księga II Kodeksu handlowego była natomiast poświęcona czynnościom handlowym. Odrębne ustawy i rozporządzenia dotyczyły prawa upadłościowego i układowego, wekslowego i czekowego, prawa bankowego, kartelowego i giełdowego oraz prawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Kwestie własności przemysłowej, w tym ochronę wynalazków, wzorów i znaków towarowych, normowało rozporządzenie Prezydenta RP z 1928 r., jednolity akt prawny o mocy ustawy. Prawo handlowe, ze względów historycznych, nie istnieje już dzisiaj jako normatywnie wyodrębniona gałąź prawa. Zasadnicze znaczenie miał tu przepis art. VI § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Przepisy wprowadzające Kodeks cywilny, który uchylił większość przepisów Kodeksu handlowego, utrzymując w mocy postanowienia dotyczące spółek handlowych, firmy, prokury, rejestru handlowego oraz na użytek handlu zagranicznego - art. 518-524 i 531 k.h. Zmiany wprowadzone ustawą z 1964 r., według powszechnej opinii przedstawicieli doktryny prawa prywatnego, oznaczały zniesienie dotychczasowego dualizmu w prawie prywatnym i przyjęcie zasady jedności prawa cywilnego.
5W ostatnich latach daje się zauważyć tendencję do zmniejszenia znaczenia nor matywnego rozróżnienia prawa cywilnego i handlowego na rzecz rozwoju jednolitej regulacji obrotu gospodarczego. Trudne jest znalezienie precyzyjnych kryteriów pozwalających na jasne rozróżnienie prawa cywilnego i prawa handlowego na płaszczyźnie ustawodawczej. Sytuacja nie uległa istotnej zmianie po wejściu w życie ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), która zastąpiła dotychczasową regulację odnoszącą się do spółek handlowych zawartą w Kodeksie handlowym [wraz z wejściem w życie ustawy z 14 lutego 2003 r. o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 49, poz. 408) uległy uchyleniu pozostawione w mocy przez Kodeks spółek handlowych przepisy Kodeksu handlowego o firmie i prokurze - z tą więc chwilą Kodeks handlowy przestał obowiązywać]. Stosownie do art. 1 § 1 k.s.h. ustawa ta reguluje tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączeni
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)