To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pojęcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Kodeks spółek handlowych nie definiuje spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Niemniej jednak na podstawie ogółu uregulowań tego aktu dotyczących tej spółki możliwe jest określenie jej definicji.
9Spółka z o.o. jest handlową spółką kapitałową (art. 4 § 1 pkt 2 k.s.h.), mającą od chwili zawiązania zdolność prawną (art. 11 § 1 k.s.h, art. 161 k.s.h.), a od chwili rejestracji osobowość prawną (art. 12 k.s.h.). Spółka z o.o. jest więc zrzeszeniem kapitału, a nie osób. Decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji w spółce ma wielkość kapitału objętego przez wspólnika, a nie liczba wspólników. Będąc spółką kapitałową, spółka z o.o. działa poprzez swoje organy, a nie poprzez wspólników.
W odróżnieniu od wspólników osobowych spółek handlowych - wspólnicy spółki z o.o. nie odpowiadają za jej zobowiązania (art. 151 § 4 k.s.h.), za które spółka odpowiada bez ograniczenia całym swoim majątkiem teraźniejszym i przyszłym. Nazwa „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” powinna być więc rozumiana jedynie jako ograniczenie, i to co najwyżej w sensie ekonomicznym, odpowiedzialności wspólników za działalność spółki do wysokości wniesionych wkładów. Wyjątek od powyższej zasady wprowadza art. 13 § 2 k.s.h. dotyczący etapu funkcjonowania spółki z o.o. w organizacji. Należy przyjąć, iż z chwilą rejestracji spółki odpowiedzialność wspólnika, o której mowa w tym przepisie, wygasa, gdyż przeciwne rozwiązanie byłoby nie do pogodzenia z kapitałowym charakterem spółki z o.o., do którego istoty należy właśnie wyłączenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma kapitał zakładowy, który dzieli się na udziały. Zgodnie z art. 154 § 1 k.s.h. kapitał zakładowy spółki powinien wynosić obecnie co najmniej 5000 złotych.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 151 § 1 k.s.h.). Cel spółki z o.o. musi być przy tym zawsze wspólnym celem wspólników (por. art. 3 k.s.h.). Wspólnikiem spółki z o.o. może być każda osoba fizyczna i prawna, a także jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, ale mająca zdolność prawną (tzw. niepełna osoba prawna).
Jeżeli chodzi o ustawowe ograniczenia w tworzeniu spółek z o.o., o których mowa w art. 151 § 1 k.s.h., to w pierwszej kolejności przewiduje je sam Kodeks. Zgodnie mianowicie z art. 151 § 2 k.s.h. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, przy czym jedynym założycielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być również jednoosobowa spółka prawa obcego, mająca cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu k.s.h. Poza tym ograniczeniem istnieje wiele ustaw, które wyłączają możliwość tworzenia spółek z o.o. dla prowadzenia określonych w nich rodzajów działalności, np. ubezpieczeniowej, profesjonalnej działalności sportowej, bankowej czy prowadzenie giełdy papierów wartościowych.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)