To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pojęcie administracji - od łacińskiego „administrale” oznacza służyć, kierować, administrować. Administracja to:
wydzielone w państwie struktury organizacyjne powołane specjalnie dla realizacji celów o charakterze zadań publicznych,
specjalna działalność podejmowana dla realizacji zadań publicznych,
ludzie zatrudnieni w różnym trybie na zasadzie powołania, mianowania, wyboru bądź umowy o pracę.
Administracja jest wszystkim tym, co pozostaje poza sądownictwem i ustawodawstwem. Stanowi także prawo np. rozporządzenia.
Administracja z obszaru definicji przedmiotowo pozytywnych - to działalność celowa, praktyczna, rzeczywista, konkretna, trwała, organizatorska, oparta na prawie, mająca na celu realizację zadań publicznych.
Administracja z obszaru definicji przedmiotowo negatywnych - to podejmowana w publicznym celu działalność państwowa i działalność związków publicznoprawnych poza ustawodawstwem i sądownictwem.
DEFINICJA PROF. BOCIA (Uniwersytet Wrocławski): administracja publiczna to przyjęte przez państwo i realizowane przez jego zawisłe organy, a także przez organy samorządu terytorialnego zaspokajanie zbiorowych i indywidualnych potrzeb obywateli, wynikających ze współżycia ludzi w społeczeństwie.
DEFINICJA PROF. ZBIGNIEWA LEOŃSKIEGO (Uniwersytet Poznański) - administracja sprowadza się do celowego oddziaływania na ludzi i stosunki społeczne, każda administracja organizuje czynności i wytwarza struktury organizacyjne. Konieczną cechą i warunkiem realności każdej administracji jest autorytet, który powoduje podporządkowanie się tych, którzy uczestniczą w realizacji działań administracji. Wśród różnych rodzajów administracji wyróżnia się administracje publiczna a swoistą jej cechą jest to, że zarządzanie społeczeństwem odbywa się na podstawie przepisów prawa przez specjalnie w tym celu powołane podmioty (organy) z możliwości użycia przymusu państwowego. DEFINICJA PROF. WACŁAWA DAWIDOWICZA - administracja to system podmiotów stworzonych i wyposażonych przez ustawę w kompetencje do prowadzenia organizatorskiej i kierowniczej działalności na podstawie ustaw w kierunku wewnętrznym i zewnętrznym w stosunku do podporządkowanych podmiotów oraz w stosunku do społeczeństwa, przy czym zarówno przebieg jak i skutki działalności przypisywane są zawsze państwu jako takiemu. Administracja to nierozłączny splot organizacyjnych i normatywnych elementów, wielka i złożona instytucja realizująca na podstawie ustaw pewne cele za pomocą działań o charakterze kierowniczym i organizującym.
DEFINICJA PROF. JANUSZA ŁĘTOWSKIEGO: administracja działa w imieniu państwa i na rachunek państwa (adm. rządowa) albo w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność (adm. samorządowa),
(…)
… za korzystanie ze środowiska
- obywatel - obowiązek zapłacenia naliczonej opłaty
i odwrotnie:
- obywatel - np. ma prawo zwrócenia się o wydanie decyzji administracyjnej - pozwolenia na budowę domu,
- organ administracji - obowiązek wydania decyzji w tej sprawie (pozytywnej lub negatywnej).
Ad.3. Prawo proceduralne zawiera normy mające na celu urzeczywistnienie - wykonanie prawa ustrojowego i prawa materialnego…
… do innej gałęzi prawa. Prawo administracyjne składa się z trzech części:
prawo o ustroju administracyjno-publicznym, czyli prawo ustrojowe,
prawo materialne
prawo proceduralne.
Ad.1. Prawo ustrojowe zawiera normy prawne regulujące organizację i zasady funkcjonowania aparatu administracyjnego, powołanego do wykonywania zadań publicznych w formach uznanych za właściwe dla adm. publicznej. Zawiera…
…, w zakresie przez siebie ustalonym i wówczas podmioty takie korzystają z przywileju egzekwowania swoich rozstrzygnięć przy użyciu przymusu państwowego. Te rozstrzygnięcia mogą być podejmowane tylko w zakresie powierzonych lub zleconych przez państwo funkcji administracji publicznej. Władztwo administracyjne jest to prawo użycia przymusu bezpośredniego przez organy administracyjne dla zrealizowania swoich…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)