Pojęcia z ekonomii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1680
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcia z ekonomii - strona 1

Fragment notatki:

Ekonomia - jest nauką badającą jak ludzie radzą sobie z rzadkością - brakiem nieograniczonej dostępności dóbr, jak rozwiązują dotkliwy problem alokacji ograniczonych zasobów w celu zaspokojenia konkurencyjnych chęci aby zaspokoić ich tyle, ile jest w danej sytuacji możliwe.

2.Ekonomia pozytywna - gałąź badań ekonomicznych, która zajmuje się światem takim jakim on jest, a nie takim, jakim powinien być. Zajmuje się jedynie konsekwencjami zmian warunków ekonomicznych lub też kierunków polityki ekonomicznej, nie wyraża sądów wartościujących.

3.Ekonomia normatywna - gałąź badań ekonomicznych, która zajmuje się sądami wartościującymi: jakie powinny być ceny, poziomy produkcji, dochody i kierunki polityki gospodarczej rządu.

4.Makroekonomia - jest badaniem pojedynczych rynków zboża, książek i tak dalej, które funkcjonują w ramach gospodarki narodowej

40.Akcja – jest najczęściej papierem wartościowym na okaziciela, można ją więc sprzedawać w dowolnej chwili i dowolnej osobie, emitowane są przez korporacje i lokowane najczęściej za pośrednictwem banku na rynku papierów wartościowych

41.Przedsiębiorstwo - podmiot gospodarczy prowadzący na własny rachunek działalność produkcyjną lub usługową w celu osiągnięcia określonych korzyści.

42.Przedsiębiorstwa komunalne
są własnością władz lokalnych, organizowane są w dziedzinach użyteczności publicznej.

43.Przed. Samorządowe - tworzone są w celu obrony interesów pracowniczych (akcjonariat pracowniczy).

44.Przed. Spółdzielcze - funkcjonują w sferze produkcji rolnej, rolno-spożywczej i handlu.

45.Bank - przedsiębiorstwo trudniące się zawodowo różnego rodzaju operacjami pieniężnymi.


... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz