Pogrążanie gotowych segmentów

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pogrążanie gotowych segmentów - strona 1 Pogrążanie gotowych segmentów - strona 2 Pogrążanie gotowych segmentów - strona 3

Fragment notatki:

Pogrążanie gotowych segmentów
Budowa konstrukcji podwodnych w gruntach płynnych polega na przygotowaniu gotowych segmentów przyszłej budowli i pogrążaniem jej pod powierzchnię terenu. Można wyróżnić dwa rodzaje takich segmentów przystosowane do dwóch przeciwnych technologii (rys. 10.39);
* kesony budowane na powierzchni gruntu nad poziomem wód gruntowych lub na wyspie uformowanej w obrębie akwenu, a następnie opuszczane pod sprężonym po­wietrzem,
* segmenty budowane na pochylniach lub w suchych dokach, wodowane i zatapia­ne pod wodą na dnie naturalnych lub sztucznie poszerzonych akwenów.
Obydwa sposoby dotyczące terenów zagrożonych wodą wskazują na dążenie do ujed­nolicenia technologii, rozciągnięcia każdej z nich zarówno na teren zalany, jak i teren nie zalany wodą, co sprzyja obniżeniu kosztów budowy.
Opuszczanie kesonów. Segment zamkniętego przeponami poprzecznymi tunelu czy innego obiektu podziemnego jest pod spodem wyposażony w komorę kesonową o wy­sokości 2 m i urządzenia śluzowe (rys. 10.40). Po wypełnieniu komory sprężonym po­wietrzem wykonujemy w jej obrębie wykop, w którym stopniowo pogrąża się cały seg­ment tunelu. Maksymalna głębokość wykopu nie może przekroczyć 35 m poniżej zwier­ciadła wody. Aby uniknąć wzajemnego zaklinowania, kesony rozmieszczamy w pewnym rozstępie, który musi być zlikwidowany przed połączeniem segmentów tunelu. Prze­strzeń między rozsuniętymi kesonami można wypełnić takimi zabiegami, jak:
• wprowadzenie do tunelu sprężonego powietrza, rozebranie przepony czołowej, wykonanie wyrobiska i zabudowa luzu między gotowymi odcinkami tunelu,
• wbicie ścianki szczelnej wokół styku dwóch segmentów, usunięcie gruntu podwod­nym czerpaniem i wypełnienie całej przestrzeni betonem, a następnie rozebranie prze­pon i betonu w świetle wyrobiska, np. metodą strzałową.
Zatapianie gotowych segmentów. Budowle podwodne są często wykonywane w postaci gotowych odcinków obudowy stałej o długości do 120 m i zatapiane pod dnem rzeki, cieśniny czy innego naturalnego lub specjalnie utworzonego sztucznego zbiorni­ka wodnego. Gotowe segmenty są budowane na pochylniach lub w suchych dokach, a następnie wodowane i transportowane na miejsce zatapiania (rys. 10.41).W suchych dokach są wykonywane gotowe odcinki ciężkich konstrukcji żelbetowych, które po za­kryciu ich światła przeponami, są dodatkowo połączone z pontonami, aby mogły wy­płynąć na powierzchnię zalewanego wodą doku. Po odłączeniu pontonów każdy seg­ment tonie pod własnym ciężarem. Przez regulowanie wyporu pontonów sterujemy pro­cesem zatapiania segmentu i minimalizujemy jego ciężar pod wodą. Na pochylniach są budowane na ogól konstrukcje zespolone. Najpierw buduje się szkielet metalowy segmentu - wewnętrzna i zewnętrzna powłoka obudowy - następnie zasiania się jego końce przeponami, dzięki czemu otrzymujemy pływającą jednostkę, ponton, który ła­two zwodować i spławić w miejsce zatapiania. Proces zatapiania jest procesem wypeł­niania szkieletu betonem. Sterując podawaniem betonu, możemy regulować, minimalizować podwodny ciężar segmentu. Betonowanie wykonujemy, korzystając z urządzeń zainstalowanych na jednostkach pływających, barkach.

(…)

narzut kamienny, aby chronić budowlę przed uszkodzeniem, np. przez zatopione jednostki pływające lub urządzenia wleczone po dnie akwenu (kotwice, bagrownice itp.).
Łączenie segmentów jest przeważnie wykonywane w dwóch etapach jako połącze­nie montażowe i ostateczne, stałe. Połączenia montażowe wykonują nurkowie. Można wymienić dwa rodzaje połączeń:
• połączenie typu kołnierzowego, polegające na skręceniu segmentów śrubami po założeniu na ich styku klasycznej uszczelki gumowej, • połączenie na zasadzie docisku dwóch uszczelek po wypompowaniu wody z ko­mory powstałej między przeponami stykowanych segmentów (rys. 10.42).
Zmontowany i ustabilizowany pod wodą obiekt poddajemy ostatecznemu połącze­niu, ujednoliceniu. Usuwamy w tym celu przepony poprzeczne i wykonujemy trwałe, wodoszczelne styki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz