Podział wierceń ze względu na kierunek wiercenia otworów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 2317
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podział wierceń ze względu na kierunek wiercenia otworów-opracowanie - strona 1 Podział wierceń ze względu na kierunek wiercenia otworów-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Podział wierceń ze względu na kierunek wiercenia otworów
otwory wiertnicze normalne (pionowe),
otwory kierunkowe (pod kątem innym niż pionowy, aż do poziomego), kierunek ten jest ustalony na początku,
otwory kierowane - do pewnego momentu normalne lub kierunkowe a później w zależności od zamierzeń zmieniany jest ich kierunek.
Prostymi i efektywnymi narzędziami używanymi do chwytania elementów przewodu wiertniczego są gwintowniki i tuty, wykorzystywane do chwytania urwanych i pozostawionych w otworze elementów przewodu wiertniczego.
Tute używa się w przypadku kiedy wierzch pozostałego przewodu wiertniczego zakończony jest rura płuczkową bez zwornika. Natomiast gwintownik używany jest wtedy kiedy przewód zakończony jest zwornikiem lub obciążnikiem
Nie zaleca się stosowania tuty i gwintownika przy dużej masie pozostawionego w otworze przewodu wiertniczego.
Koronka ratunkowa - ze sprężynami podobnie jak gwintowniki i tuty nie może być odłączona bez uszkodzenia części kolumny przewodu. Po zapięciu korony ze sprężynami nie można przyłożyć momentu obrotowego do kolumny przewodu wiertniczego pozostawionego w otworze. Korona z klinami - przekonstruowana z pierwszej tak że można ją było odpiąć od przewodu i również przyłożyć wymaganą silę napinająca i moment obrotowy.
Korona z klinami z możliwością krążenia przez nią płuczki
Możliwość płukania otworu przez koronkę osiągnięto przez umieszczenie wewnątrz korony pierścienia gumowego z wewnętrznym kołnierzem.
W celu naprowadzenia korony ratunkowej na przewód wiertniczy kołnierz odchyla się i umożliwia wejście górnej części przewodu do korony. Jeżeli występuje krążenie płuczki kołnierz jest dociskany do powierzchni rury płuczkowej.
Koronka jest narzędziem efektywnym gdyż krążenie płuczki przez przychwyconą część przewodu wiertniczego jest najlepszym środkiem do jego uruchomienia i uwolnienia.
Koronka ratunkowa odpinalna przeplywowa - jest narzędziem o dużej wytrzymałości umożliwiającym wywieranie dużych sił napierających na przewód i wytrzymująca duże momenty obrotowe i wibracje kolumny przewodu wiertniczego.
Przedsięwzięcia profilaktyczne
Głównym przekroczeniem technologii wiercenia obrotowego jest wywieranie nacisku osiowego na narzędzia wiercące również częścią ciężaru rur płuczkowych które będąc pod działaniem naprężeń zginających, ściskających i skręcających ulegają urwaniu w wyniku zmęczenia materiału
W celu wyeliminowania urywania rur płuczkowych w caliźnie w miejscu połączeń gwintowych należy przestrzegać zasady aby występowały w kolumnie rur naprężenia rozciągające a nie zginające - w tym celu umieszcza asie na kolumnie przewodu wymaganą liczbę obciążników i stabilizatorów.


(…)

… wskazania momentu obrotowego na stole wiertniczym, zmieniać nacisk osiowy na świder lub prędkość obrotową przewodu w przypadku silnej wibracji graniatki.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz