Bezwykopowa instalacja przewodów - omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1281
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bezwykopowa instalacja przewodów - omówienie - strona 1 Bezwykopowa instalacja przewodów - omówienie - strona 2 Bezwykopowa instalacja przewodów - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Bezwykopowa instalacja przewodów przy użyciu technologii przewiertowych
Przewierty sterowane i wiercenia kierunkowe [książka, ib021s084.pdf]
Wiercenia kierunkowe są technologią stosowaną do przekroczeń większych przeszkód terenowych i zazwyczaj długości jednorazowo wbudowywanych rurociągów i ich średnice są większe niż te wykonywane przy pomocy przewiertów sterowanych, choć nie ma jednoznacznie określonych granic użytkowania obu metod. Technologia wbudowywania rurociągu jest właściwie w obu metodach taka sama i coraz częściej oba pojęcia stosuje się wymiennie.
Cecha wyróżniającą przewierty jest minimalny wpływ na środowisko oraz szybki postęp prowadzonych prac wiertniczych. Metoda ta stosowana jest tam, gdzie tradycyjne instalacje w wykopach są niemożliwe albo niepraktyczne. Wiercenia można wykonywać w bardzo szerokim zakresie warunków geotechnicznych i w bliskiej odległości od istniejących instalacji. Rurociągi mogą być wykonywane z bardzo różnych materiałów: stali, żeliwa sferoidalnego, tworzyw sztucznych. Podstawowe zalety technologii:
wysokie bezpieczeństwo instalacji
długość i/lub głębokość przewiertu
krótki czas realizacji
zdolność wiercenia po skomplikowanych trajektoriach
ekonomiczność
Wiercenia kierunkowe dla instalacji rurowych zostały zapoczątkowane w latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy przewiert powszechnie uznany za pionierski to instalacja 4-całowego stalowego rurociągu na długości ok.180m pod rzeką Pajora w Kalifornii w 1971r. Sama idea została zaczerpnięta z głębokiego wiertnictwa naftowego, lecz ze względu na specyfikę wiercenia na niedużych głębokościach, wiele rozwiązań musiało być oryginalnych. Metoda ta zrewolucjonizowała układanie rurociągów pod rzekami, jeziorami i niedostępnymi terenami. Od 1979r. następowało wyraźne zwiększenie osiągów technologii, a pod koniec lat 80-tych powstały pierwsze seryjnie produkowane kompaktowe wiertnice. Technologia stawała się coraz bardziej dostępna ze względu na coraz większą podaż średnic i małych urządzeń wiercących i na początku lat 90-tych pojawiła się w Polsce. Obecnie coraz częściej stosuje się ją nie tylko do pokonywania przeszkód czy barier, lecz jako alternatywa dla tradycyjnych metod inżynierskich w instalacjach liniowych. Wiercenia dotychczas znajdowały zastosowanie w branży telekomunikacyjnej, w budowie sieci elektrycznych, instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych, przesyłowych rurociągach paliwowych oraz gazowniczej sieci dystrybucyjnej. W ostatnich latach zakres ten poszerzył się o instalacje drenażowe i systemy geotermalne.
Przewierty sterowane - technologia [książka]
Etapy: (zdjęcia)
wiercenie pilotowe - W zaplanowanej osi rurociągu wykonuje się otwór pilotażowy. Otwór drąży się w dół pod kątem mniejszym niż 20 stopni(kąt wejścia) i na zaprojektowanej głębokości zmienia się kierunek na poziomy. Żerdzie wiertnicze wciskane w grunt z jednoczesnym ich obracaniem, połączone są ze sobą połączeniami gwintowanymi i tworzą przewód wiertniczy. W tym etapie możliwe jest sterowanie przewiertem. Głowica pilotowa, gdy jest wciskana w grunt i jednocześnie obracana, trajektoria przewiertu jest prostoliniowa, gdy tylko wciskana - następuje skręt w kierunku zależnym od położenia głowicy. Urabianie gruntu głowicą pilotową wspomagane jest zazwyczaj płuczką wiertniczą. Zwykle nie wykonuje się wykopów początkowych ani docelowych, lecz można takie wykonać, dla skrócenia długości przewiertu.


(…)

…. przecisk hydrauliczny rur przewodowych - Następuje przecisk rur przewodowych przy jednoczesnym wypychaniu rur osłonowych do wykopu docelowego. Jako rury przewodowe wykorzystuje się wszystkie typy rur przeciskowych, najczęściej kamionkowe, z betonu polimerowego, żelbetowe lub z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Możliwe jest też wbudowywanie rur polietylenowych i z polichlorku winylu…
… przed rozpoczęciem operacji wycofywania
szczegółowe zbadanie gruntu ze szczególnym uwzględnieniem występowania niestabilności otworu wiertniczego
pomiar stężenia chlorków w wodzie gruntowej obecnej w warstwach, w których prowadzone jest wiercenie
Przewierty przyszłości [ib011s066.pdf]
Geozagrożenia
W kategoriach bezpieczeństwa i zminimalizowania wpływu na środowisko przewierty na dużych głębokościach metodą HDD…
… ona na wciskaniu w grunt stalowych rur osłonowych przy pomocy siłowników hydraulicznych, zamocowanych w ramie przeciskowej. Dla rur o średnicy do 200mm w grunt wciska się rury zaślepione od czoła głowicą stożkową i nie występuje usuwanie urobku. W przypadku większych średnic urobek usuwany jest bezpośrednio podczas przecisku, przy pomocy przenośnika ślimakowego, z jednoczesnym urabianiem gruntu na przodku…
… od długości wykonanego odcinka, ze względu na swoja niesterowalność. Przeciski hydrauliczne sterowane
Przeciski hydrauliczne z wierceniem pilotowym
Etapy:
wiercenie pilotowe - W zaplanowanej osi rurociągu odbywa się przecisk hydrauliczny żerdzi pilotowych za pomocą siłowników hydraulicznych umieszczonych na ramie przeciskowej. Na początku pierwszej żerdzi znajduje się głowica skośnie ścięta i sterowanie…
… pilotowym. Systemy żyroskopowe
Systemy te mierzą prędkość obrotową ziemi na danej szerokości geograficznej i na tej podstawie określany jest bieżący kierunek wiercenia. Natomiast wartość inklinacji określana jest na podstawie czujników grawitacyjnych.
Ryzyko związane z instalacją rurociągów [ib021s066.pdf]
Powodzenie projektów HDD w dużej mierze zależy od przebiegu instalacji przewodu rurowego w otworze…
wiertłem ślimakowym lub po wbudowaniu rur stalowych poprzez wprowadzenia do rur wiertnicy ślimakowej. Rdzeń gruntowy wewnątrz wbudowanych rur może być również usunięty przy pomocy sprężonego powietrza i specjalnego korka lub wody pod ciśnieniem. Rury stalowe pozostają w gruncie jako rury osłonowe tracone do których wprowadza się rury przewodowe lub w bardziej zaawansowanych metodach następuje drugi etap…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz