Podział rynków finansowych ze względu na kryterium rodzaju instrumentów finansowych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 644
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podział rynków finansowych ze względu na kryterium rodzaju instrumentów finansowych-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

podział rynków finansowych ze względu na kryterium rodzaju instrumentów finansowych W oparciu o to kryterium można wyróżnić: - rynek pieniężny ( Przedmiotem obrotu są instrumenty krótkookresowe, o terminie trwania nieprzekraczającym jednego roku. Są na nim lokowane krótkoterminowe nadwyżki pieniądza, a jednocześnie zaspokajane krótkoterminowe zapotrzebowanie na pieniądz. Uczestnikami rynku pieniężnego są instytucje finansowe, organy państwowe, samorządy terytorialne, różnego rodzaju podmioty gospodarcze łącznie z osobami fizycznymi, przy czym największą role odgrywają banki. Na rynku pieniężnym dochodzi do przekazania pieniądza z miejsca gdzie jego nadmiar, do miejsca, gdzie zgłaszane jest zapotrzebowanie. Następuje to poprzez udzielenie kredytu albo sprzedaż papierów wartościowych. Jest mechanizmem, za którego pośrednictwem jest prowadzona polityka pieniężna.)
- rynek kapitałowy ( Rynek kapitałów średnio- i długoterminowych, na którym kapitał jest lokowany i pozyskiwany poprzez emisję instrumentów finansowych o terminie trwania dłuższym niż jeden rok. Podstawową funkcją rynku kapitałowego jest kojarzenie podmiotów, które zgłaszają popyt na kapitał, z podmiotami, które zgłaszają podaż oszczędności)
- rynek walutowy ( To rynek, na którym można dokonać wymiany waluty jednego kraju na walutę innego kraju. Celem funkcjonowania rynku walutowego jest umożliwienie swobodnego przepływu funduszy pomiędzy krajami o różnych walutach oraz określenie ceny waluty jednego kraju wyrażonej w walucie innego kraju. Głównym segmentem krajowego rynku walutowego jest międzybankowy rynek walutowy.) - rynek instrumentów pochodnych ( jest szeroko wykorzystywanym mechanizmem, dzięki któremu podmioty gospodarcze mają możliwość: zabezpieczenia się na wypadek niekorzystnych zmian cen aktywów bieżących, spekulacji, zawierania transakcji arbitrażowych)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz