Podtypy spółki cywilnej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podtypy spółki cywilnej-opracowanie - strona 1 Podtypy spółki cywilnej-opracowanie - strona 2 Podtypy spółki cywilnej-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

podtypy spółki cywilnej : 1. spółka okazjonalna - zawiązujące się do przeprowadzenia jednej, kilku transakcji, 2. spółki konsorcja (umowa konsorcjum jest umową nienazwaną) - w ramach konsorcjum mamy lidera, który ma prawo prowadzenia spraw spółki i reprezentowania spółki na zewnątrz. Spółka cicha - jedna osoba prowadziła przedsiębiorstwo a druga osoba tylko inwestowała swój kapitał. Jednocześnie w obrocie występował tylko prowadzący przedsiębiorstwo. Wspólnik cichy miał prawo do udziału w zysku (przepisy te obowiązywały do 1965r.). Stosownie do orzeczenia SA Katowice z 2000r., jest to umowa nienazwana, wzorowana na konstrukcji spółki cichej i nie rodzi wspólnej odpowiedzialności za zobowiązania, bo to nie jest umowa spółki cywilnej.
Systematyka KSH: tytuł 1 - art.1 - 7 przepisy ogólne dla wszystkich spółek, art.8 - 10 1 przepisy ogólne dla spółek osobowych, art.11 - 21 przepisy ogólne dla spółek kapitałowych (ważne do egz.) Z przepisów ogólnych dla spółek osobowych : art.8 KSH - art. ten przyznaje spółkom osobowym zdolność prawną - spółka może nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
wszystkie handlowe spółki osobowe SA odrębnymi od wspólników podmiotami prawa, tzn. najemcą będzie spółka, występująca pod firmą - np. Kowalski, spółka jawna. Ta odrębna podmiotowość prawna powoduje to, iż spółka ma status przedsiębiorcy, zarówno w rozumieniu art.43 1 KC, jak i na gruncie ustawy o swobodzie działalności gosp.
do rejestru będzie wpisywana spółka osobowa,
spółka sama odpowiada za swoje zobowiązania - poza spółką odpowiadają również wspólnicy! (egz.), spółka występuje w obrocie pod firmą,
nie stają się przedsiębiorcami z tytułu uczestnictwa w spółce, wspólnicy spółki (wspólnicy nie mają statusu przedsiębiorcy przez to, że zawarli umowę spółki jawnej) - przedsiębiorcą jest spółka.
nie ma współwłasności majątku, bo tym podmiotem któremu przysługuje mienie (majątek) jest spółka - nie możemy mówić o współwłasności łącznej!
art.9 KSH - jest wyjątkiem od zasady gdy chcemy dokonać zmiany jakiejś umowy to potrzeba nam zgody wszystkich stron tej umowy KSH podtrzymuje tą zasadę, ale dopuszcza zmianę tej zasady na podstawie postanowienia umowy spółki osobowej, czyli w umowie spółki osobowej możemy wprowadzić postanowienia które dopuści zmianę umowy podejmowaną większością głosów. Przepis ten wprowadzono po to, by uatrakcyjnić handlowe spółki osobowe w stosunku do spółki cywilnej. art.10 KSH - dot. zbycia ogółu praw i obowiązków (udziału w spółce) przysługujących wspólnikowi w stosunku do spółki. Udział ten można zbyć: ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz