Podstawy projektowania inżynierskiego - prezentacje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 385
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawy projektowania inżynierskiego - prezentacje - strona 1 Podstawy projektowania inżynierskiego - prezentacje - strona 2 Podstawy projektowania inżynierskiego - prezentacje - strona 3

Fragment notatki:



Projektowanie
Przez projektowanie rozumieć będzie się będzie wszystkie czynności i działania, począwszy od określenia i opisania potrzeby a skończywszy na szczegółowym obmyśleniu jak ta potrzeba ma być zaspokojona. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością zaprojektowania jakiegoś urządzenia (np. maszyny, pojazdu, aparatu itp.) i pomieszczenia, w którym to urządzenie będzie eksploatowane.

Projektowanie zadaniowe - zwane niekiedy tradycyjnym lub klasycznym, nadal dominujące w znacznej liczbie pracowni projektowych, utożsamia przedmiot projektowania z przedmiotem projektowanym. Jest ono działalnością opartą na doświadczeniu, polegającą na rozwiązywaniu bardzo szczegółowych i wyraźnie zdefiniowanych problemów, tzw. zadań. Projektowanie takie ma charakter służebny względem tych zadań. Zadaniem może być zarówno osiedle mieszkaniowe, wolno stojąca willa, most, samochód, sprzęt wojskowy, lekarstwo, koc elektryczny, rakieta międzykontynentalna, zabawka dziecięca lub system irygacyjny itp.

Konstruowanie - jest działaniem koncepcyjnym, w którym dąży się do spełnienia postawionych wymagań w możliwie najlepszy sposób. Prawa rynku wymagają, aby współczesne wytwory spełniały możliwie optymalnie liczne a często sprzeczne żądania i życzenia użytkownika, zwane wymaganiami technicznymi. Od konstruktora zależy w dużej mierze stopień ich zaspokojenia.

Optymalizacja - jest to dążenie do znalezienia wariantu ocenianego według ustalonego kryterium wyboru, jako najlepszy spośród wariantów uznanych za dopuszczalne.
Zgodnie z tą definicją, optymalizacja polega na znalezieniu ekstremum funkcji, w której zmiennymi są elementy podlegające optymalizacji. Zadanie to jest stosunkowo proste przy małej ilości zmiennych oraz warunków, które ograniczają nasze zmienne.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz