Podstawy procesowego prawa pracy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawy procesowego prawa pracy - strona 1 Podstawy procesowego prawa pracy - strona 2 Podstawy procesowego prawa pracy - strona 3

Fragment notatki:

Podstawy procesowego prawa pracy Sądy pracy są to odpowiednie wydziały sądów powszechnych , a procedura regulowana jest w części szczególnej k.p.c. Właściwość sądów pracy Właściwość rzeczowa sądów pracy: Roszczenia wynikające ze stosunku pracy.
Ustalenie istnienia stosunku pracy.
Odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Roszczenia z innych stosunków prawnych do których z mocy przepisu szczególnego stosuje się przepisy prawa pracy(np. chałupnictwo)
Odmowy wypłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń pracowniczych.
Sąd pracy nie orzeka w sprawach :
Ustanawianie norm warunków pracy i płacy. Stosowanie norm pracy.
Pomieszczenia w hotelach pracowniczych. O właściwości sądów pracy decyduje kryterium przedmiotu sprawy lub wartości sporu Sąd Pracy (wydział sądu rejonowego) w I instancji, w II instancji Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (wydział sądu okręgowego), kasacja do SN. W pierwszej instancji Sąd Pracy orzeka zawsze(bez względu na wartość przedmiotu sporu) w sprawach o: Ustalenie istnienia stosunku pracy.
Uznanie bezskuteczności wypowiedzenia.
Przywrócenie do pracy i przywrócenie warunków pracy i płacy oraz dochodzone z nimi roszczenia.
Kary porządkowe.
Odszkodowanie w razie nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy prawa rozwiązaniem stosunku pracy.
Świadectwo pracy.
Prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy jeśli wartość sporu przekracza 75.000 zł. Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w I instancji, w II instancji Sąd Apelacyjny, kasacja do SN. Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych orzeka w I instancji w sprawach :
Prawa majątkowe gdzie wartość przekracza 75.000 zł i nie zostały zastrzeżone Sądowi Pracy. W sprawach o roszczenia o prawa niemajątkowe (ochrona dóbr osobistych przewidziana w przepisach prawa pracy). Kasacja w sprawach z zakresu prawa pracy nie przysługuje: Gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10.000 zł
Kary porządkowe, świadectwo pracy, deputaty i roszczenia z nimi związane. Właściwość miejscowa W prawie pracy mamy do czynienia z właściwością miejscową przemienną , powód może sobie wybrać do którego sądu skieruje powództwo. Może to być sąd właściwy miejscowo ze względu na: Siedzibę zakładu lub miejsce zamieszkania pozwanego jeśli jest osobą fizyczną (pracownik). Sąd w okręgu którego praca była, jest lub miała być wykonywana .

(…)

… z k.p.c. - 10 lat. W wypadku szkody wyrządzonej przez pracownika czynem niedozwolonym - 3 lata od dowiedzenia się o szkodzie i sprawcy i 10 lat od szkody. W sytuacji kiedy roszczenie zostanie uznane orzeczeniem sądowym termin przedawnienia wynosi 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia. Terminy przedawnienia nie mogą być przedłużane ani skracane w drodze czynności prawnej. Przedawnienie może ulec…
… posiadają:
Pracownik lub były pracownik.
Członkowie rodziny(jeśli chodzi o zmarłą osobę).
Pracodawca.
Osoba, która nie jest pracownikiem, ale ma część uprawnień pracownika(chałupnik, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych). Szczególne cechy postępowania w sprawie pracy:
Zasada ugodowego rozstrzygania sporu - sąd pracy zawsze stara się doprowadzić do porozumienia pomiędzy stronami. W obrębie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz