podstawy konstrukcji betonowych - pytania opracowane

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1106
Wyświetleń: 4333
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
podstawy konstrukcji betonowych - pytania opracowane - strona 1 podstawy konstrukcji betonowych - pytania opracowane - strona 2 podstawy konstrukcji betonowych - pytania opracowane - strona 3

Fragment notatki:

ODPOWIEDZI DO „LISTY Z DRZWI”
Beton
Wytrzymałość gwarantowana betonu - wytrzymałość betonu na ściskanie mierzona na kostkach sześciennych o boku 150mm, gwarantowana przez producenta.
Wytrzymałość betonu na ściskanie/rozciaganie - wartość wytrzymałości, od której nie więcej niż w 5% wszystkich możliwych wyników badań będzie niższa (mierzona na walcach o średnicy 150mm i wysokości 300m). Wytrzymałość charakterystyczną betonu na ściskanie: Wytrzymałość średnia betonu na ściskanie: Wytrzymałość średnia betonu na rozciąganie: Wytrzymałość charakterystyczna betonu na rozciąganie: Wytrzymałość obliczeniowa betonu przy sprawdzaniu SGN:
- na ściskanie: - na rozciąganie: - współcz. uwzględniający wpływ długotrwałego obciążenia
- częściowy współczynnik bezpieczeństwa dla betonu
Interpretacja probabilistyczna - ???
Beton
Odkształcenia
Częściowo mają charakter sprężysty, częściowo plastyczny. Zależność nie ma przebiegu liniowego, lecz krzywoliniowy
Moduł sprężystości - wartość modułu jest różna dla różnego poziomu naprężeń . Najwyższą wartość liczbową ma początkowy moduł sprężystości (wartość na początku wykresu). Do praktycznych obliczeń przyjmowana stała wartość modułu - średni moduł sieczny Wytrzymałość betonu w płaskim stanie naprężeń - (???) do wyznaczenia nośności wykorzystać można uproszczony wykres prostokątny, przyjmując wysokość ściskanej strefy betonu .
Stal Rodzaje stali zbrojeniowej
Do zbrojenia konstrukcji stosować pręty ze stali A-0, A-I, A-II, A-III i A-IIIN. Stal zbrojeniowa powinna mieć odpowiednią ciągliwość.
Klasa stali - określenie jej własności mechanicznych (wyrażone literą A i cyferką). Klasie przypisane są gatunki, nominalna średnica prętów, granice plastyczności i , wytrzymałość charakterystyczna na rozciąganie oraz charakterystyki ciągliwości
Odkształcalność stali - wykres zależności . Dopuszcza się przyjmowanie wykresu w postaci uproszczonej (z poziomym odcinkiem wykresu).
Model obliczeniowy - odwzorowuje warunki pracy konstrukcji w rozpatrywanych stanach granicznych. Warunki równowagi sprawdza się wg teorii pierwszego lub drugiego rzedu
Współpraca betonu i stali
Przyczepność Obliczeniowe naprężenia przyczepności należy tak ustalać aby zapewniony był dostateczny zapas bezpieczeństwa przed zniszczeniem. Przyczepność obliczeniowa w dobrych warunkach:
pręty gładkie pręty żebrowane W dobrych warunkach

(…)

… I rzędu, *) jednorodność i izotropia materiału, *) zasada Saint-Venanta *) zasada superpozycji. Przy przyjęciu sprężystej pracy siły wewnętrzne są wyznaczane tak jak w belce ciągłej. W tym celu korzysta się z tablic Winklera. W metodzie plastycznego wyrównania momentów zakłada się, że na skutek dużych odkształceń plastycznych przekrojów podporowych wytwarzają się tzw. Przeguby plastyczne. Mówi…
… rozciąganymi słupkami (strzemionami), czasem krzyżulcami (ściskane i nachylone do osi pod kątem ). Pas rozciągany jest utworzony przez zbrojenie zaprojektowane ze względu na zginanie.
Ścinanie- ogólny algorytm sprawdzania stanu granicznego
- wyznaczenie obwiedni sił tnących, Obliczenie Vrd1, Vrd2, Mniejsza z tych wartości określa nośność belki ze względu na ścinanie, pozwala to obliczyć długości odcinków drugiego rodzaju lt. Każdy odcinek wymiarowany jest osobno, za miarodajny przyjmuje się siłę tnącą o wartości odpowiadającej przekrojowi znajdującemu się na początku danego odcinka
- obliczenie dodatkowego zbrojenia na ścianie, może składać się ze strzemion pionowych, ukośnych, strzemion pionowych i prętow ukośnych( pkt. 18 i 19) oraz ich rozstawu s1 - sprawdzenie stanu granicznego nośności na ścinanie…
…, usytuowanie
- sprawdzenie SGU- szerokości rozwarcia rys ukośnych Ścinanie- wymiarowanie- zbrojenie samymi strzemionami
- wyznaczenie tzw. niebezpiecznych przekrojów (miejsc, gdzie następuje zmiana rozstawu strzemion)
- określenie kąta q, ctg=lt1/0,9d oraz 1≤ctg≤2, gdy ctg>2 to przyjąć równe 2
- gdy znany rozstaw strzemion i pole przekroju to oblicza się wartość siły Vrd31 (strzemiona pionowe) lub Vrd32 (strzemiona ukośne) /Vrd3=Vrd31+Vrd32/
- nośność wyznaczona z warunku Vsd>Vrd3, można na tej podstawie wyznaczyć wartość qmax (maksymalna dopuszczalna wartość obciążenia)
Ścinanie- wymiarowanie- zbrojenie strzemionami i prętami odgiętymi
- jak wyżej, ale w obliczeniach przybliżonych można przyjmować wartość ctg=1.
- gdy Vrd32<Vrd31 to strzemiona ponad połowę siły i nośność wynosi Vrd3 - gdy Vrd32>Vrd31…
…),
- zbrojenie kontrolujące szerokość rozwarcia rys
- przerwy robocze i dylatacje
Wpływ skurczu powinno się szczególnie uwzględniać przy proj. Zbiorników oraz bardzo długich elementów (dużych powierzchni) bez dylatacji. Odkształcenia w betonie są rzędu do 0,5%0 w przypadku gdy beton nie jest pielęgnowany. Beton odpowiednio i długo pielęgnowany osiąga mniejsze odkształcenia (0,3-0,4%0) oraz rozpoczynają…
… - maksymalne naprężenie normalne w betonie max , obliczone przy założeniu liniowego rozkładu naprężeń w przekroju i = Es/Ecm - nie jest większe od naprężenia dopuszczalnego 46. KONSTRUKCE ZESPOLONE BETONOWE- zakres zastosowań, przykłady, warunki zespolenia sposób sprawdzania i zasady obliczania
Konstrukcje zespolone - są połączeniem stali profilowanej z betonem lub żelbetem.
Konstrukcje zespolone należy…
…, w której w sposób celowy i kontrolowany wprowadza się siły wewnętrzne przeciwdziałające efektom obciążeń - siłom i odkształceniom. Do wprowadzenia sił służą cięgna sprężające, materiały ekspansywne lub siłowniki. Najczęściej spotykane są konstrukcje sprężone z betonu zbrojonego cięgnami jako:
-strunobeton - kablobeton
Do wykonywania takich konstrukcji stosuje się betony o wysokiej wytrzymałości na ściskanie (betony…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz