Podstawowe założenia epikureizmu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 2765
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe założenia epikureizmu - strona 1 Podstawowe założenia epikureizmu - strona 2 Podstawowe założenia epikureizmu - strona 3

Fragment notatki:

48.a) Przedstaw podstawowe założenia epikureizmu. b) Wskaż na podstawowe różnice między realizmem a idealizmem. Podaj stosowne przykłady. Było on synem obywatela ateńskiego. Urodził się na wyspie Samos w r. 342 lub 341 p.n.e. Szczycił się on tym, że był zupełnym samoukiem. Tradycja jednak głosi, iż ojciec był jego nauczycielem szkolnym i wymienia on imiona filozofów, pod których kierownictwem Epikur studiował systemy Demokryta i Platona. Styl jego pism, zupełnie pozbawiony polotu, a także pogarda dla wyższych form wykształcenia oraz nieuctwo w wielu kwestiach każe nam jednak podejrzewać, iż jego wczesna edukacja nie była zbyt gruntowna.
Po kilku latach pracy nauczycielskiej przeniósł się w końcu do Aten, gdzie nabył ogród, który jako słynny ogród Epikura miał w historii filozofii zając miejsce obok Akademii platońskiej i Liceum arystotelesowskiego. Tam zaczął on wykładać swój system i zbierać koło siebie uczniów. To właśnie w tym „ogrodzie myśli” spędził on resztę swojego życia. Nie tylko nauczał, ale także bardzo dużo pisał. Niestety do naszych czasów dotrwały zaledwie urywki jego dzieła, i to przeważnie pozbawione większego znaczenia. W 270 r. p. n. e. zmarł na bolesną chorobę, która znosił ze spokojem i dzielnością. Urok osobowości Epikura, jego miłe i przyjazne usposobienie, a także liberalny charakter jego etyki oraz pociechy, jakie nauka jego nie tylko obiecywała, ale rzeczywiście zdawała przynosić, wszystko to dało mu wielu bezpośrednich zwolenników. To zapewniło żywotność i moc przetrwania tej szkole , w późniejszych czasach ostro atakowanej ; tym się tłumaczy, iż pozostała niezmienna, póki nie skończyła się filozofia starożytna. Do najwyższego stopnia chwały doszedł epikureizm w Rzymie. Zdobył on sobie tutaj wielu uczniów, a także był natchnieniem do napisanie przez Lukrecjusza „De rerum natura” ( o naturze wszechrzeczy). Poemat ten stał się jednym z najpiękniejszych dzieł poetyckich w literaturze łacińskiej. O samym Lukrecjuszu , mimo jego naczelnego ( obok Epikura) miejsca w dziejach tej sekty, wiemy niewiele. Urodził się na początku pierwszej dekady pierwszego stulecia p.n.e. Był on typowym samotnikiem, inwalidą, miewającym powtarzające się ataki szału, powodowane używaniem eliksirów miłosnych. W wieku lat 40 popełnił samobójstwo, pozostawiając po sobie prawie, ale jednak niezupełnie ukończony poemat. De rerum natura został po śmierci wydany przez Cycerona, którego to Lukrecjusz darzył ogromnym uwielbieniem. V księga tego dzieła jest poświecona rozwinięciu poglądów Epikura na pochodzenie życia, człowieka i społeczeństwa ludzkiego. Etapy :
najpierw ziemia pokryła się roślinnością, potem z wilgoci i ciepła powstały zwierzęta
człowiek zrodził się z ziemi i początkowo wiódł żywot zwierzęcy. Był on całkowicie zdany na łaskę sił przyrody.

(…)

…), która była wspierana przez Aleksandra Macedońskiego i wkrótce przyćmiła Akademię. Po śmierci Aleksandra i upadku pro-macedońskiego rządu w Atenach Ateńczycy zamknęli Liceum a sam Arystoteles musiał uciekać z miasta. Przeniósł się wtedy do miasta Chalcis na wyspie Eboea, gdzie po dwóch latach zmarł.
Podstawowe założenia filozoficzne Arystotelesa:
Teoria poznania Arystoteles był pierwszym filozofem w historii…
… rzeczywistości materialnej i uznaje ją za złudzenie ( idealizm subiektywny).
Idealiści wierzą w dobro, piękno itd., a realiści w Boga (bogów) np. tomizm czy augustynizm
Trzeba tutaj wspomnieć, ze realizm i idealizm to dwa nurty transcendentalizmu. Transcendentaliści wierzą w istnienie pierwiastka poza naturalnego, czym różnią się od zwolenników naturalizmu.
Realiści uznają istnienie innych umysłów, a radykalni…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz