Podstawowe typy związków nieorganicznych-rozwiązane zadania

Nasza ocena:

5
Pobrań: 707
Wyświetleń: 2331
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe typy związków nieorganicznych-rozwiązane zadania - strona 1 Podstawowe typy związków nieorganicznych-rozwiązane zadania - strona 2 Podstawowe typy związków nieorganicznych-rozwiązane zadania - strona 3

Fragment notatki:

Po ogrzaniu zawartości próbówki czarnym osadem jest tlenek miedzi:

Cu(OH)2→temp.→ CuO + H2O

otrzymywanie tlenków przez rozkład soli O bserwacje : Podczas ogrzewania Pb(NO3)2 zaczął wydzielać się gaz o brunatnej barwie. W probówce pozostał żółty osad PbO. Po wsunięciu do probówki żarzącego się łuczywka doszło do krótkotrwałego zapłonu. W nioski : Wydzielający się gaz to tlenek azotu(IV). Po ogrzaniu w probówce Pb(NO3)2 otrzymujemy:

Pb(NO3)2 →temp.→ PbO + 2NO2↑ + ½O2↑

Zadanie 2. Kwasy. Wybrane metody otrzymywania.

reakcja tlenku kwasowego z wodą O bserwacje : Po wsypaniu szczypty P4O10 do wody destylowanej rozwór emitował ciepło. Po rozlaniu roztworu do trzech probówek i dodaniu do każdej z nich następujących wskaźników: błękitu bromotymolowego, oranżu metylowego, i czerwieni Kongo roztwory w próbówkach zmieniły barwę. Po dodaniu do pierwszej probówki błękitu bromotymolowego barwa zmieniła się na żółtą. Po dodaniu do drugiej probówki oranżu metylowego brawa zmieniła się na czerwoną. Po dodaniu do ostatniej probówki czerwieni Kongo w roztworze pojawiły się grantowe plamki.

(…)

…. Jest metalem tak aktywnym, że wypiera wodór nawet z wody. Podczas tej reakcji otrzymaliśmy wodorotlenek sodu, a otrzymane barwy po dodaniu wskaźników wskazują, że roztwór ma odczyn zasadowy.

2Na + 2H₂O → 2NaOH + H₂reakcja tlenku zasadowego z wodą

Obserwacje: Do otrzymanego roztworu tlenku wapnia z wodą, aby sprawdzić jego odczyn, została dodana zieleń bromokrezelowa. Barwa roztworu zmieniła się na niebieską…

… probówki oranżu metylowego brawa zmieniła się na czerwoną. Po dodaniu do ostatniej probówki czerwieni Kongo w roztworze pojawiły się grantowe plamki.

Wnioski: Po dodaniu P4O10 do wody otrzymaliśmy kwas fosforowy(V):

P4O10 + 6H20 → 4H3PO4

Otrzymane barwy wskazują, że roztwór ma odczyn kwasowy.

Obserwacje: Po dodaniu kwasu siarkowego(VI) do pierwszej probówki z Na₂CO₃ zaczął…

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz