Podstawowe typy związków nieorganicznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 665
Wyświetleń: 2408
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe typy związków nieorganicznych - strona 1 Podstawowe typy związków nieorganicznych - strona 2 Podstawowe typy związków nieorganicznych - strona 3

Fragment notatki:


Ćwiczenie 4 Podstawowe typy związków nieorganicznych Zadanie 1. Otrzymywanie i właściwości tlenków . spalanie magnezu w powietrzu i identyfikacja produktów reakcji O bserwacje : Magnez szybko zapala się jasnym, świecącym płomieniem. Po dodaniu go do wody z dodatkiem fenoloftaleiny roztwór zabarwia się na malinowo. W nioski : Podczas reakcji spalania magnezu powstaje tlenek magnezu:
2Mg + O₂ → 2MgO
MgO + H2O → Mg(OH)2
Zmiana barwy roztworu na malinowy po dodaniu fenoloftaleiny świadczy o tym, że ma on odczyn zasadowy. spalanie siarki w powietrzu i określenie właściwości powstałego tlenku O bserwacje : Siarka umieszczona nad palnikiem zapaliła się. Po wprowadzeniu jej do wysokiego cylindra i przykryciu go korkiem w środku zaczął się zbierać biały gaz o charakterystycznym zapachu siarki. Po dodaniu do cylindra wody z odrobiną błękitu bromotymolowego roztwór zabarwia się na żółto. W niosk i: Podczas reakcji spalania siarki powstaje tlenek siarki(IV):
S + O₂ → SO₂
SO2 + H2O → H2SO3
Zmiana barwy roztworu na żółty po dodaniu błękitu bromotymolowego świadczy o tym, że ma on odczyn kwasowy. otrzymywanie tlenku miedzi(II) przez rozkład wodorotle nku O bserwacje : Po dodaniu do roztworu CuSO4 2M roztworu NaOH wytrącił się niebieski galaretowaty osad wodorotlenku miedzi(II). Po ogrzaniu zawartości probówki w płomieniu palnika osad zmienił barwę na czarną. W nioski : Po wymieszaniu dwóch roztworów otrzymujemy wodorotlenek miedzi(II) i siarczan(VI) sodu:
CuSO4 + 2NaOH → Cu(OH)2 + Na2SO4
Po ogrzaniu zawartości próbówki czarnym osadem jest tlenek miedzi:
Cu(OH)2→temp.→ CuO + H2O
otrzymywanie tlenków przez rozkład soli O bserwacje : Podczas ogrzewania Pb(NO3)2 zaczął wydzielać się gaz o brunatnej barwie. W probówce pozostał żółty osad PbO. Po wsunięciu do probówki żarzącego się łuczywka doszło do krótkotrwałego zapłonu. W nioski : Wydzielający się gaz to tlenek azotu(IV). Po ogrzaniu w probówce Pb(NO3)2 otrzymujemy:
Pb(NO3)2 →temp.→ PbO + 2NO2↑ + ½O2↑
Zadanie 2. Kwasy. Wybrane metody otrzymywania.
reakcja tlenku kwasowego z wodą O bserwacje : Po wsypaniu szczypty P4O10 do wody destylowanej rozwór emitował ciepło. Po rozlaniu roztworu do trzech probówek i dodaniu do każdej z nich następujących wskaźników: błękitu bromotymolowego, oranżu metylowego, i czerwieni Kongo roztwory w próbówkach zmieniły barwę. Po dodaniu do pierwszej probówki błękitu bromotymolowego barwa zmieniła się na żółtą. Po dodaniu do drugiej probówki oranżu metylowego brawa zmieniła się na czerwoną. Po dodaniu do ostatniej probówki czerwieni Kongo w roztworze pojawiły się grantowe plamki.

(…)

…. Jest metalem tak aktywnym, że wypiera wodór nawet z wody. Podczas tej reakcji otrzymaliśmy wodorotlenek sodu, a otrzymane barwy po dodaniu wskaźników wskazują, że roztwór ma odczyn zasadowy.
2Na + 2H₂O → 2NaOH + H₂
reakcja tlenku zasadowego z wodą
Obserwacje: Do otrzymanego roztworu tlenku wapnia z wodą, aby sprawdzić jego odczyn, została dodana zieleń bromokrezelowa. Barwa roztworu zmieniła się na niebieską…
… probówki oranżu metylowego brawa zmieniła się na czerwoną. Po dodaniu do ostatniej probówki czerwieni Kongo w roztworze pojawiły się grantowe plamki.
Wnioski: Po dodaniu P4O10 do wody otrzymaliśmy kwas fosforowy(V):
P4O10 + 6H20 → 4H3PO4
Otrzymane barwy wskazują, że roztwór ma odczyn kwasowy.
otrzymywanie kwasów z ich soli
Obserwacje: Po dodaniu kwasu siarkowego(VI) do pierwszej probówki z Na₂CO₃ zaczął…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz