Podstawowe pojęcia z poetyki - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 700
Wyświetleń: 2471
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe pojęcia z poetyki - wykład - strona 1 Podstawowe pojęcia z poetyki - wykład - strona 2 Podstawowe pojęcia z poetyki - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Poetyka
Haiku - gatunek japońskiej poezji powstaly w XVIIw. Sklada się z 3 wersow o sylabach 5,7,5.Mistrzem był Matsuo Basho z XVIIw. Zwykle utwor zakończony pointa, dowcipny.Teraz dop niej nawiązują Grochowiak, Krynicki. Dzis może być traktowane jako kontrpropozycja dla kultury nowoczesnej przez swoja filozofie zycia i kształt; haiku jest dis popularne. Haiku skupia się na jednym przedmiocie i wnika w niego gleboko.
Imagizm - kierunek w poezji ang i amer. W latach 1912-20. najwybitniejszy teoretyk - Hume, przedstawiciele inni to Fletcher, Doolittle. Wg imagizmu najważniejszy w poezji jest obraz jasny i dokładny, realizujacxy się w oszczędnym jezyku. , koncentrujący się wokół jednej metafory. Ma charakter momentalny. Imażynizm - kierunek w poezji rosyjskiej ukształtowany po 1917 r.uznal obraz jako glowny srodke wyrazowy. Wiersz koncentrowal się wokół jednej metafory, bqadz był łańcuchem metafor. Bohaterem lirycznym był zwykle samotny człowiek, zagubiony w miescie. Przedstawiciele: Jesienin, Szerszeniewicz…
:Sztuka jako chwyt” i „Wskrzeszenie słowa”
Reprezentuja formalizm rosyjski. Formaliści pytali co to jest literackość. Jest to jezyk literacki mpowiacy odrębnym dialektem (nastawienie na fonetyke, semantyke).
Sztuka jako chwyt
Spor dotyczący widzenia swiata za pomoca obrazow. , które maja tłumaczyć to co niezrozumiale (wg Szklowskiego). Podzial na obrazy zwykle - praktyczny srodek myslenia i poetyckie - srodek zwiększający wrazenie. Tylko stylistyka się zmienia. Jest ten sam temat, ale ujawniaja się nowe formy. Poszukiwanie nowego rozumienia swiata. Udziwnianie tekstu, dezautomatyzacja jezyka wg Szklowskiego. Autotematyzm - pisze się powiesc o pisaniu powiesci, zabawa konwencjami. Np. „Miazga” Andrzejewskiego, „Pałuba” Irzykowskiego. Obraz jest wspierany przez określone struktury językowe. Formalizm
Kierunek literaturoznawczy, powstal w Rosji w okresie I wojny. Zajmowal się badaniem literackości przekazkow językowych . przedstawiciele chcieli uwolnic dociekania literaturoznawcze od obciążeń filozoficznych i od impresyjności. Literatura była wg nich samodzielna sztuka slowa. 1. Radykalni formaliści - Jacobson, Szkłowski - mieli związek z rosyjskim futuryzmem .Stamtad wyszla koncepcja literatury jako nastawionej na sama siebie i kategoria chwytu jsko głównej zasady dzialania artystycznego i rozumienie utworu jako celowego układu chwytow. 2. Umiarkowani formaliści - Żyrmuński, Tomaszewski - brano także pod uwage składniki tresiocwe, jednak postulowano ich funkcjonalne traktowanie. Chwyt - w teorii rosyjskiej szkoly formalnej ujecie stylistyczne lub kompozycyjne transformujące material językowy lub tematyczny wykorzystywany w utworze literackim. W najbardziej skrajnych rozwazaniach uznawany za glowny przedmiot analizy i interpretacji.

(…)

… sredniowka, długość sylabiczna i rozklad rymow. Rodzaje strof:
- dystych - dwywersowa, rymy aa,bb.
- tercyna - trzywersowa, współbrzmienia sa kontynuowane w strofie nastepnej - strofa otwarta („Boska komedia”)
- czterowersowa:
- zwrotka heterometryczna - rozne laczenie wersow w pary
- saficka - 11 sylba, sredniowka po 5 + 6.
- stanislawowska - wers 1 i 3 powiazane rymem krzyzowym; była w oswieceniu…
… i przedziałowi międzywyrazowemu. Najważniejszym czynnikiem poezji jest zaskoczenie czytelnika. Stopa - odcinek pomiedzy dwiema akcentowanymi sylabami.
Nie ma u nas sylab dlugich i krotkich bo nie ma iloczasu.
Stopy dzielimy na:
- trochej - akcent pada na każdej nieparzystej sylabie
- jamb - najp.w Polsce; na każdej parzystej
- daktyl - co 3 sylaba licząc od pierwszej
- amfibrach - najp.w Polsce; co 3 sylaba…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz