Podstawowe pojęcia z ekonomiki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe pojęcia z ekonomiki - strona 1

Fragment notatki:

EKONOMIA - jest nauką o alokacji zasobów, czyli ich rozdziale w stosunku do stale rosnących potrzeb społecznych.
EKONOMIKA - obejmuje wiedze o gospodarowaniu w poszczególnych rodzajach działalności (czy to w produkcjach czy usługach) i w podmiotach gospodarczych ( jednostki zajmujące się produkcją i usługami) ze szczególnym uwzględnieniem efektywnego gospodarowania.
POTRZEBA - ( jest kategorią trudną do zdefiniowania), aktualny stan człowieka i organizmu charakteryzujący się niespełnieniem określonych warunków.
POTRZEBA - subiektywne odczucie braku, niezaspokojenie lub pożądanie określonych przedmiotów czy warunków.
RYNEK - miejsce, w którym spotykają się kupujący i sprzedający, w którym zachodzą transakcje kupna - sprzedaży. Na ogół jest to miejsce wyodrębnione ( plac targowisko, sklep, magazyn, biuro)
RYNEK - zbiorowość pomiotów gospodarczych zainteresowanych transakcjami kupna - sprzedaży, jedna strona reprezentuje popyt, druga strona reprezentuje podaż.
RYNEK - przeciwstawienie się dwóch sił popytu i podażu. Zetknięcie się tych dwóch sił prowadzi do kształtowania się cen i zawierania transakcji kupna - sprzedaży.
PODAŻ - jest to ilość towarów i usług oferowanych przy sprzedaży i kształtują go sprzedający
POPYT - ilość chętnych do kupna towarów i usług i kształtują go kupujący.
PRODUKCJA - działalność gospodarcza w wyniku, której powstają dobra materialne i usługi zaspakajające potrzeby ludzkie. Do produkcji potrzebne są trzy podstawowe czynniki:
Praca ludzka, środki pracy, Przedmioty pracy
PRACA - jest to świadoma i celowa działalność powstają dobra gospodarcze i usługi.
ŚRODKI PRACY - to narzędzia, maszyny urządzenia, budynki fabryczne, środki transportu, za pomocą, których człowiek oddziaływuje na przedmioty pracy.
PRZEDMIOTY PRACY - to surowce, materiały oraz ziemia, na którą skierowana jest praca człowieka oddziaływująca na przedmioty pracy, przekształca się je na dobra, zaspakajające potrzeby.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz