Podstawowe pojęcia i koncepcje

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe pojęcia i koncepcje - strona 1 Podstawowe pojęcia i koncepcje - strona 2

Fragment notatki:

Podstawowe pojęcia i koncepcje:
Organizacje współczesne - dominująca forma życia zbiorowego, obejmuje niemalże wszystkie aspekty działalności ludzi (przykłady: przedsiębiorstwa, instytucje, rodzina, samorząd, stowarzyszenie, partia, wojsko, klub, kościół, szpital, szkoła, harcerstwo, biuro, itd.)
Organizacja - stan zachowujący się rozmyślnie, posiada co najmniej dwa podsystemy o wspólnych zamierzeniach, zmuszające do wprowadzenia podziału pracy. System informacyjny i komunikacyjny umożliwia interakcje między względnie autonomicznymi podsystemami, co najmniej jeden z nich jest z funkcją regulacyjno 0 sterującą w systemie. (R. Ackoff)
Wieloznaczność pojęcia „organizacja: (T Kotarbiński)
w znaczeniu przedmiotowym (rzeczowym) jest pewnego rodzaju całością ze względu na stosunek do niej jej własnych elementów, mianowicie taką całością, której wszystkie składniki przyczyniają się do powodzenia całości. Jest to zatem przedmiot złożony z elementów powiązanych, tworzą całość rożną od każdego z elementów ją tworzących i tych nie należących do nich. w znaczeniu atrybutowym jest cechą przedmiotów złożonych, którą nazywa się zorganizowaniem, co oznacza, że każda organizacja jest strukturą całkowitą. w znaczeniu czynnościowym - organizacja to tyle, co organizowanie, proces twórczy.
Organizacje to : systemy otwarte - znajdują się pod wpływem oddziaływania otoczenia, mają też możliwość do pewnego stopnia kształtowania otoczenia. systemy celowe - cel główny z ogólnymi kryteriami, po co ona jest, cele szczegółowe uzgodnione i zbieżne z celem głównym - cele poszczególnych podsystemów. Organizacje mają zdolność osiągania celów ogólnych, nawet w wypadku istnienia zróżnicowanych, pozostających z celem ogólnym w sprzeczności. systemy złożone - duża liczba podsystemów, wejść, wyjść, różnorodność morfologiczna, wielostronne współdziałanie i powiązania zarówno sprzężeniami prostymi i zwrotnymi:
między całością i częściami
między poszczególnymi częściami
między całością i otoczeniem
między częścią i otoczeniem systemy ustrukturyzowane - podział zadań, współzależności wewnątrz systemu, porządek organizacyjny, przebieg procesów ma być taki, by możliwe było osiągnięcie celu. Systemy o strukturze hierarchicznej - występowanie podsystemu dominującego i jemu podporządkowanym, prowadzi do centralizacji i umocnienia struktury hierarchii całości. Efekt synergii - występowanie nowych, swoistych właściwości. Połączenie daje lepsze rezultaty niż każde z osobna (prawo składania). Systemy adaptacyjne - zdolność do przystosowania się do wpływów otoczenia w sposób najkorzystniejszy dla dalszego funkcjonowania systemu - rozwój organizacji, adaptacja. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz