Podstawowe definicje z posadowienia budowli-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 322
Wyświetleń: 2737
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

NAPRĘŻENIE Krytyczne- naprężenia pod krawędzią fundamentu po przekroczeniu których następuje wypieranie gruntu spod fundamentu.
NAPRĘŻENIE Dopuszczalne- naprężenia na granicy proporcjonalności prób, których wartość zapewnia o zabezpieczeniu budowli lub nawierzchni drogowych przed szkodliwym uplastyczieniem gruntu i nadmiernymi niekontrolowanymi osiadaniami.
NAPRĘŻENIE Graniczne- naprężenia po przekroczeniu których nastepuje uplastycznienie gruntu pod fundamentem
*Nośność podłoża- zdolność podłoża gr do przejmowania oddziaływań konstrukcji bez utraty stateczności zależy od wytrzymałości jak i konstrukcji. Nośność podłoża
Pod fundamentem na skutek obciążeń zawsze następuje wypieranie gruntu spod jego krawędzi do chwili gdy naprężenia pod krawędzią zmniejszą się do wartości naprężeń krytycznych. Obszar gruntu objęty uplastycznieniem jest mały. Osiadanie występuje prawie wyłącznie na skutek ściśliwości gruntu. Po osiągnięciu wartości naprężenia krytycznego, zjawisko uplastycznienia obejmuje większy obszar podłoża, co powoduje zwiększenie osiadania.
W miarę dalszego wzrostu obciążenia obszar uplastycznienia rośnie i zachodzi pod fundament wpływając na odkształcenia w gruncie i zwiększając osiadanie. Jednocześnie dochodzi do wypierania podłoża.
Nośność pionowa podłoża gruntowego pod prostokątnym fundamentem bezpośrednim:
­ B,L - wymiary fundamentu, LB
NC, ND, NB - współczynniki nośności zależne od obliczeniowej wartości kąta tarcia wewnętrznego gruntu zalegającego poniżej poziomu posadowienia
W przypadku ławy przyjmuje się L=1mb, przy czym w związku z czym współczynniki kształtu przyjmują wartości równe 1,0
Obciążenia krytyczne są to obciążenia, którego przekroczenie powoduje powstanie strefy uplastycznienia.
Ociążenia graniczne podłoża przeprowadza się w oparciu o równania stanu granicznego naprężenia ośrodka rozdrobnionego. Powierzchnie poślizgu są prostoliniowe i przebiegają pod kątem 45-Φ/2 z obu stron.
W przypadku podłoża uwarstwionego przyjmuje się, że całe podłoże jest podłożem słabym. W razie działania sił poziomych podłoże jest poddane obciążeniom poziomym. Wypieraniu gruntu spod fundamentu będzie przeciwdziałać opór bierny bryły. Wartość obciążenia granicznego w tej sytuacji zależy od stosunku siły poziomej do pionowej. Wartość zmniejsza się gdy siły poziome działają poprzecznie do ławy ciągłej. Gdy siły działają wzdłuż boku nie uwzględnia się ich wpływu.
Podłoże gruntowe - podłoże gruntu rodzimych antropogeniczny lub skała, istniejący na miejscu budowy przed wykonaniem prac budowlanych ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz