To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Fundament jest najniżej położona częścią konstrukcji obiektu budowlanego stykającą się bezpośrednio z podłożem gruntowym. Zadaniem fundamentu jest przejęcie wszystkich obciążeń o oddziaływań od konstrukcji obiektu budowlanego oraz ich bezpieczne przekazanie na to podłoże. Podłoże gruntowe - utwory geologiczne zewnętrznej części skorupy ziemskiej, na której sa posadowione fundamenty.
Na skutek obciążeń i oddziaływań przekazywanych przez fundament powstają w tym podłożu naprężenia i odkształcenia, które zmniejszają się wraz z głębokością tzn. w miarę zwiększania się odległości od poziomu posadowienia fundamentu.
Rozróżnia się dwa rodzaje posadowienia fundamentów: bezpośrednie - gdy obciążenie jest przekazywane na nośną warstwę gruntu zalegającą bezpośrednio pod podstawą fundamentu
pośrednie - gdy obciążenie jest przekazywane na głębiej położoną warstwę nośną gruntu za pomocą elementów konstrukcyjnych wprowadzonych w podłoże gruntowe, np. pali, studni, ścian szczelinowych.
Podstawowym kryterium podziału rozwiązań fundamentów jest głębokość posadowienia, czyli odległość D ich podstawy od poziomu terenu. Wg tego kryterium rozróżnia się fundamenty głębokie i płytkie .
Płytkie - fundamenty posadowione bezpośrednio na nośnej warstwie gruntu, zalegającej od poziomu terenu, na takiej głębokości na jakiej można wykonać wykop otwarty bez stosowania specjalnych umocnień jego zboczy lub ścian bądź specjalnych metod wykonywania i bez obniżania poziomu wody gruntowej. Głębokość ta zazwyczaj nie przekracza 3:4m.
Jeżeli warstwa nośna gruntu zalega głębiej, to posadowione na niej fundamenty - zarówno pośrednie jak i bezpośrednie zalicza się do głębokich .
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)