To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Fundamenty
Wiadomości ogólne
Fundament jest najniżej położoną częścią konstrukcji obiektu budowlanego (budynku lub budowli), stykającą się bezpośrednio z podłożem gruntowym. Zadaniem fundamentu jest przejęcie wszystkich obciążeń i oddziaływań od konstrukcji obiektu budowlanego oraz ich bezpieczne przekazanie na to podłoże. Jako podłoże gruntowe (podłoże obiektu budowlanego) określa się utwory geologiczne zewnętrznej części skorupy ziemskiej, na której są posadowione fundamenty. Na skutek obciążeń i oddziaływań przekazywanych przez fundament powstają w tym podłożu naprężenia i odkształcenia, które zmniejszają się wraz z głębokością, tzn. w miarę zwiększania się odległości od poziomu posadowienia fundamentu. Zasięg strefy oddziaływania fundamentu na podłoże gruntowe przyjmuje się do takiej głębokości, na której naprężenia (naciski) od obiektu budowlanego osiągają wartość 30% naprężeń pierwotnych istniejących w podłożu przed wzniesieniem obiektu. Ta strefa jest właściwym (aktywnym) podłożem gruntowym, współpracującym z konstrukcją obiektu.
Naciski wywierane przez fundament na podłoże gruntowe nie powinny spowodować przekroczenia jego nośności. Poza tym osiadanie podłoża gruntowego i fundamentu, a także różnice osiadań poszczególnych części fundamentu nie powinny przekraczać wartości uznanych za dopuszczalne dla danego obiektu budowlanego. Na nośność podłoża gruntowego mają wpływ jego właściwości, a także kształt i pole powierzchni podstawy fundamentu oraz jego zagłębienie. Z kolei osiadanie tego podłoża zależy od kształtu i wymiarów podstawy fundamentu, nacisków przekazywanych przez fundament oraz modułów ściśliwości podłoża. Przy takiej samej wartości nacisku fundamenty o większych wymiarach podstawy wykazują większe osiadania.
Prawidłowe zaprojektowanie posadowienia obiektu budowlanego wymaga uprzedniego rozpoznania podłoża gruntowego (przeprowadzenia badań) w celu ustalenia warunków gruntowo-wodnych i niezbędnych parametrów do wyznaczania nośności podłoża fundamentów oraz osiadania obiektu budowlanego. Ustalenie tych warunków (geotechnicznych warunków posadowienia) jest obecnie obowiązkiem wynikającym z Prawa budowlanego w odniesieniu do obiektów, na których realizację trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. W procesie projektowania uwzględnia się też rodzaj konstrukcji obiektu budowlanego, jej sztywność (odkształcalność), technologię wykonania i warunki użytkowania. Ogólnie rozróżnia się dwa rodzaje posadowień obiektów budowlanych (rys. 6.1):
— bezpośrednie, gdy obciążenie jest przekazywane na nośną warstwę gruntu zalegającą bezpośrednio pod podstawą fundamentu,
— pośrednie, gdy obciążenie jest przekazywane na głębiej położoną warstwę nośną gruntu za pomocą elementów konstrukcyjnych wprowadzonych w podłoże gruntowe, np. pali, studni, ścian szczelinowych itp.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)