To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Nośność i odkształcalność podłoża gruntowego
Projektując posadowienie obiektu budowlanego, należy określić nośność i odkształcał-ność podłoża gruntowego. W celu naświetlenia zachowania się gruntu, np. w podłożu budynku, rozpatrzmy fundament stopniowo obciążany siłą Q (rys. 18.1); jednocześnie z obciążeniem fundamentu prowadzi się pomiary osiadania i odkształcenia terenu obok, w punkcie A. Jak wynika z rysunku 18.1, przyrost osiadania fundamentu i terenu w punkcie A jest w fazie I (q
(…)
… i znacznej przechyłce fundamentu (rys. 18.Id).
W fazie I fundament osiada tylko wskutek ściśliwości gruntu. Obszar gruntu dookoła krawędzi fundamentu, w którym powstaje uplastycznienie (strefy uplastycznienia), czyli stan graniczny i r! = r„ jest mały i występuje poza obrysem fundamentu (nie ma więc większego wpływu na osiadanie). W fazie II strefy uplastycznienia gruntu występują dookoła krawędzi fundamentu i zachodzą częściowo pod fundament (rys. 18. Ic); osiadanie fundamentu zależy nie tylko od ściśliwości gruntu, ale i wypierania grantu spod fundamentu. W fazie III uplastycznienia gruntu zachodzą całkowicie pod fundament, podłoże gruntowe jest w równowadze granicznej ą = qf, czyli Q = Qf. Przy niewielkim wzroście obciążenia gruntu przez fundament, nastąpi wypieranie gruntu spod fundamentu wzdłuż…
… zależy od jego rodzaju, układu warstw, stopnia zagęszczenia lub stopnia plastyczności, jak również od wymiarów, kształtu i głębokości posadowienia fundamentów. Największą nośność wykazują skały lite niezwietrzałe. Także grunty jednorodne, takie jak żwiry lub piaski, mogą przenieść większe obciążenie niż grunty niejednorodne. Grunty niespoiste w stanie zagęszczonym i średnio zagęszczonym…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)