Podstawowe aspekty działalności gospodarczej - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podstawowe aspekty działalności gospodarczej - wykład - strona 1 Podstawowe aspekty działalności gospodarczej - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Podstawowe aspekty działalności gospodarczej: Produkcja i dochód narodowy
Rynek pracy (bezrobocie)
Inflacja
1. Za przejście do efektywniejszego systemu na początku lat 90' zapłaciliśmy wysoką cenę. Polska bowiem okazała się niezdolna do płynnego i bezproblemowego przejścia do kapitalizmu. Dochód narodowy spadł o jedną trzecią (w czasie Wielkiego Kryzysu spadł o podobną wartość). Od końca 1992 dochód zaczął rosnąć, osiągając wysokie tempo w latach 94'-98' (6-7% rocznie); potem tempo zaczęło spadać, ale wciąż był wzrost (w latach 2000-2002 było to ok. 1% rocznie); od 2003 ponownie coraz szybsze tempo, około 4-6% rocznie. Przewiduje się, że w najbliższych latach to tempo nieco spadnie (do 4-5%). Dyskusyjne jest to, w jakim stopniu różnice w tempie wzrostu wynikają z polityki gospodarczej prowadzonej w poszczególnych krajach, a w jakim stopniu są związane z występującą w świecie cyklicznością działalności gospodarczej.
W gospodarce amerykańskiej dochód narodowy jest stabilny, względnie wysoki (rzędu 3-4% rocznie). Zdaniem wielu wybitnych ekonomistów, USA grozi recesja największa od II wojny światowej. Prezydent Bush ogłosił program mający jej zapobiec, przewidujący między innymi obniżenie podatków dla najbiedniejszych i wprowadzenie ulg dla przedsiębiorców (zupełnie inaczej niż u nas).
Tempo wzrostu w UE też jest stabilne (2-2,5% rocznie). Niemcy mają dość niskie tempo wzrostu, co jest niekorzystne dla Polski, bo Niemcy to nasz główny partner handlowy, absorbujący też nadwyżki siły roboczej.
Japonia, mimo bycia symbolem dynamicznego rozwoju, ma najniższe tempo wzrostu dochodowego (1-1,5%).
2. Rynek pracy (bezrobocie).
Za komuny bezrobocie ukryte (około 2 miliony) - ludzie pracowali, mimo że byli niepotrzebni. Istniało głównie w wielkich przedsiębiorstwach i miastach. Bezrobocia oficjalnego nie było do 89'.
W 90' zaczęło gwałtownie rosnąć, by w 94' osiągnąć 3 miliony (około 16%).
Od końca 94' do 99' bezrobocie szybko malało (ok. 1 milion 800 tys.); potem znów rosło, w 2001 wyniosło 3 miliony 200 tysięcy (prawie 21%).
Od 2003 bezrobocie maleje, ostatnio coraz szybciej (teraz jest to około 11,5%).
Bezrobocie ukryte przeszło z wielkich fabryk do gospodarstw rolnych (problem Polski południowo-wschodniej).
Mamy jeden z największych procentowych udziałów zatrudnienia w rolnictwie i nie mamy co zrobić z tymi ludźmi.
Przyczyny spadku bezrobocia:
- milion nowych miejsc pracy (96'-97')
- do pracy za granicę wyjechało ok. miliona trzystu tysięcy osób więcej od czasu wejścia do UE
Dla UE jesteśmy w kategorii taniej siły roboczej, ale to się zmienia (dzietność w Polsce wynosi 1,23 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym).


(…)

… do kapitalizmu było tak niespokojne;
Dwa główne organy ekonomiczne - Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Łódź odmówiła pomocy Gierkowi w 71', strajk w związku z podwyżką żywności (cena kotletów mielonych). 3. Inflacja, czyli wzrost ogólnego poziomu cen
Największa w latach 89'-90', gdy uwolniono ceny spod administracyjnej kontroli.
W kolejnych latach inflacja malała, osiągając bardzo niski poziom…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz